طالبان با ایران ارتباط دارند اما در این کشور نماینده‌ ندارند

  • انتشار: ۹ عقرب ۱۳۹۵
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 16122

پایگاه خبری العربیه به نقل از سخنگوی گروه طالبان افغانستان مدعی شد که این گروه با ایران ارتباط دارد این در حالی است که پیش از این طالبان به صورت رسمی از ارتباط خود با سایر کشورها از جمله چین سخن گفته بودند.

پایگاه خبری العربیه به نقل از سخنگوی گروه طالبان افغانستان اعلام کرده که این گروه با ایران ارتباط دارد این در حالی است که پیش از این طالبان به صورت رسمی از ارتباط خود با سایر کشورها از جمله چین سخن گفته بودند.

همچنین این پایگاه خبری در ادامه به نقل از ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی رسمی گروه طالبان آورده است: طالبان در حال تنظیم روابط جدید خود با ایران است اما هیچ نماینده‌ای در ایرا ندارد.

پیش از این نیز روزنامه پاکستانی تریبون مدعی شده بود: یک عضو گروه طالبان افغانستان گفته است که این گروه نمایندگان سیاسی را در امور کشورهای منطقه از جمله ایران منصوب کرده است.

به گفته این عضو طالبان، قرار است نمایندگان این گروه از لحاظ دیپلماتیک با کشورهایی مانند چین، روسیه و ایران برای رسمیت یافتن تلاش کند.

این منبع گفته است که «مولوی نیک محمد» جزء کاندیداها برای رایزنی با کشور ایران است.

به نوشته این روزنامه، مولوی «نیک محمد» قبل از سقوط حکومت طالبان در سال 2001 میلادی رئیس آموزش و پرورش این حکومت در ولایت قندهار بود و اکنون مأمور سیاسی طالبان در امور تهران شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، یکی از رهبران طالبان نیز بدون ذکر نامش به اکسپرس تریبیون گفته است که نمایندگان سیاسی خود را به برخی از کشورها از جمله کشورهای آسیای مرکزی معرفی کرده‌ایم و  همچنین روابط خود را با روسیه را نیز افزایش داده‌ایم.

طالبان همچنین از روابط خوب خود با چین در ماه جولای سال جاری خبر داده است.

سال گذشته نماینده سیاسی ویژه چین در امور افغانستان نیز گفته بود که کشورش طالبان افغان را به عنوان یک نیروی سیاسی عمده می‌شناسند.

تهدید رو به افزایش گروه تروریستی داعش و حضور طولانی مدت نیروهای خارجی به رهبری آمریکا در افغانستان به عنوان عوامل اصلی روابط رو به رشد ایران با طالبان از سوی رسانه‌ها مطرح شده است.

این در حالی است که گروه تروریستی داعش مسئولیت حملات مرگبار به عزاداران شیعه در ماه محرم در کابل و مزارشریف را به عهده گرفت و طالبان نیز با محکومیت شدید انگیزه این حملات را نفاق افکنی بین فرقه‌های اسلامی دانست.

پیش از این برای مدت چهار سال، ایران و طالبان پرتنش‌ترین روابط را داشتند بویژه در سال 1998 به کنسولگری ایران در شهر مزارشریف در شمال افغانستان این روابط به ضعیف‌ترین سطح رسیده بود.

نظرات(۱ دیدگاه)

  1. […] طالبان ب&… را در صفحه اصلی: […]

نظر شما چیست؟

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: