ضمیمه‌های پنهانی توافقات دوحه در باره چیست؟

  • انتشار: ۳ ثور ۱۴۰۱
  • سرویس: دیدگاهسیاست
  • شناسه مطلب: 129847

یکی از پروژه‌هایی که در دوره جمهوریت نیز روی آن در ارگ ریاست جمهوری بحث می‌شد، موضوع تجارت با تروریسم بود.
این پروژه از این قرار بود که مناطقی را در افغانستان در تبانی با آمریکا به قلمرو داعش تبدیل کنند و سپس از آن‌جا گروه‌های تروریستی و بی‌ثباتی را به کشورهای همسایه صادر نمایند.
من خوب به یاد دارم که باری در دیداری که همراه با شماری از جوانان با داکتر سپنتا داشتیم، من از این پروژه انتقاد کردم و او دفاع کرد. این دیدار ما دقیقا چند روز پس از به قدرت‌رسیدن غنی و به تبع آن خانه‌نشین شدن آقای اسپنتا صورت گرفته بود. دفاع ضمنی او نشان می‌داد که آری آن‌چه آوازه سر چوک بود کاملا دروغ نبود و بلکه شماری چنین طرح‌ها و برنامه‌هایی روی دست داشتند.
جمهوریت رفت، و در پی توافق دوحه امارت به قدرت رسید. همه می‌دانیم که توافق دوحه، ضمیمه‌های پنهانی نیز دارد که تا هنوز فاش نشده. آیا این ضمیمه‌های پنهانی شامل توافقات آمریکا و ط.البان بر سر داعشی‌سازی بخش‌های از کشور و انتقال تروریسم به کشورهای منطقه نیست؟ آیا مدیریت پروژه داعش نیز به ط.الب واگذار شده؟ اگر چنین توافقی صورت نگرفته باشد، چگونه امکان داشت که یک شبه آمریکا قدرت را به ط.البان‌ واگذار کند؟
حمله موشکی بر ازبکستان و انتحارها و انفجارهای اخیر از ما می‌طلبد که باری دیگر به آن ضمیمه‌های پنهانی توافقات دوحه فکر کنیم و تلاش نماییم که از آن سر در بیاوریم.
اگر در کفش ط.الب ریگ نیست، بیاید معلومات بدهد که ضمیمه‌های پنهانی توافقات دوحه در باره چه چیزی است؟
عبدالشهید ثاقب

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.