صلیب سرخ فعالیت هایش را در افغانستان متوقف کرد

  • انتشار: ۲۱ دلو ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 17875

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به دنبال کشته شدن شش تن از کارمندانش در ولایت جوزجان، امروز (پنج شنبه) اعلام کرد که فعالیت‌های خود در افغانستان را به حالت تعلیق درمی‌آورد.

شش تن از کارمندان کمیته بین‌المللی صلیب سرخ روز گذشته (چهارشنبه) در ولسوالی قوش تیپه ولایت جوزجان در شمال کشور توسط شلیک افراد مسلح کشته شدند و دو تن دیگر هنوزناپدید اند.

این کارمندان صلیب سرخ در حال انتقال علوفه برای مواشی دهقان‌های آسیب دیده از برفباری‌ها و برف‌کوچ‌های اخیر بودند که این حادثه به وقوع پیوست.

توماس گلاس، رئیس بخش ارتباطات کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در کابل گفت: «ما تصمیم گرفته ایم که کار خود در افغانستان را به تعلیق درآوریم.» این تعلیق شامل گشت و گذار کارمندان این سازمان نیز می‌شود.

گلاس گفت: «ما ۳۰ سال است که در اینجا فعالیت می‌کنیم و این مسلم است که ما افغان‌ها را ترک نمی‌کنیم.» او افزود که با وجود این، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیاز دارد تا تاثیرات این حمله بر فعالیت‌هایش را ارزیابی کند.

مولوی لطف الله عزیزی، سخنگوی والی جوزجان گفت که کاروان امدادی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ توسط جنگجویان داعش هدف قرار گرفته اند.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ روز چهار با نشر اعلامیه‌ای از کشته شدن شش کارمند خود خبر داده و آن را یک عمل قابل نکوهش عنوان کرد. مونیکا زاناریلی، رئیس شعبه کابل این کمیته گفت: «هیچ چیزی نمی‌تواند قتل همکاران ما و دوستان شان را توجیه کند.»

هرچند مقام‌های محلی گروه داعش را مسئول این حمله عنوان کرده اند، اما ثابت کردن آن کار دشواری است، زیرا این گروه تا حالا حضور قابل ملاحظه‌ای در این مناطق نداشته است.

گروه طالبان هر گونه دست داشتن در این حمله را رد کرده است.