صدور حکم ۳ داعشی دستگیر شده در ایران

  • انتشار: ۱۷ سنبله ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 94293

احکام ۳ عضو گروهک تروریستی داعش که با قصد عملیات انتحاری وارد خاک ایران شده بودند، پس از محاکمه در دادگاه کیفری یک تهران صادر شد.

به نقل از همشهری آنلاین، این متهمان که دو نوجوان عراقی و یک نوجوان ایرانی هستند ۳ سال قبل در قالب یک تیم ۲۱ نفره وارد ایران شده بودند، اما در یک روستای مرزی شناسایی و دستگیر شدند. ۵ نفر از اعضای این گروه در جریان درگیری با نیروهای نظامی ایران به هلاکت رسیده و ۱۶ نفر نیز دستگیر شدند. در این عملیات ۳ نفر از نیروهایی ایرانی هم به شهادت رسیدند.

اعضای گروهک تروریستی داعش پس از انتقال به تهران در دادگاه انقلاب به اتهام محاربه محاکمه شدند و پرونده این ۳ متهم که زیر ۱۸ سال سن داشتند به دادگاه کیفری یک ولایت تهران فرستاده شد. نخستین جلسه محاکمه آنها روز ۲۱ مرداد/اسد سال ‌جاری در شعبه ۵ دادگاه کیفری برگزار شد و این متهمان پس از محاکمه و دفاع از خود در انتظار صدور حکم بودند که سرانجام روز گذشته حکم آنها صادر شد.

دو متهم عراقی این پرونده که هنگام دستگیری ۱۴ و ۱۷ ساله بودند هر کدام به اتهام محاربه به ۵ سال حبس و همچنین یک سال حبس به اتهام حمل سلاح و اخراج از خاک ایران و تحویل به نیروهای اطلاعاتی عراق محکوم شدند و متهم ایرانی نیز که در زمان دستگیری ۱۶ ساله بوده به اتهام محاربه به ۵ سال حبس و یک سال حبس به خاطر حمل سلاح و دو سال ممنوع الخروجی از شهر محل اقامتش محکوم شد. این متهم باید هر دو هفته یک بار خودش را به پولیس محل اقامتش معرفی کند.

گفتنی است در حالی که اتهام هر ۳ متهم محاربه بوده اما به دلیل  اینکه در زمان دستگیری آنها زیر ۱۸ سال بودند حکم اعدام برایشان در نظر گرفته نشد.