صالح: قانون اساسی نباید قربانی یک روند صلح نافرجام شود

  • انتشار: ۲۱ حمل ۱۴۰۰
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 110067

امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد که دولت برای شرکت در نشست ترکیه آماده است و نمی‌خواهد سد راه صلح قرار گیرد.

وی اظهار داشت: «ما آماده قربانی و مصالحه هستیم، اما ما نمی‌خواهیم قانون اساسی افغانستان و جمهوری اسلامی بز قربانی یک روند صلح نافرجام شود.»

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد که دولت افغانستان نمی تواند سد راه تصمیم آمریکا رای خروج نیروهایش از افغانستان شود، اما خروج مسئولانه این نیروها از افغانستان را حق مردم می‌داند.

صالح گفت: «اما اگر بگوییم که سرنوشت یک کشور معلق به حضور و یا عدم حضور چند هزار نیروی خارجی است در حقیقت ساده ساختن یک موضوع مغلق و پیچیده زمان ماست. خروج مسئولانه از افغانستان حق مردم است که از جامعه جهانی بپرسند.»

وی از آمادگی ها برای شرکت در نشست ترکیه خبر داد اما تاکید کرد که تنها زیر فشار قرار دادن طرف دولت افغانستان نمی‌تواند برای رسیدن به یک توافق مفید باشد.

وی افزود: «ما به ترکیه با صداقت، جدیت و باور برای آوردن صلح می رویم؛ ما نمی خواهیم سد راه صلح قرار بگیریم ما آماده هستیم که امتیاز بدهیم اما ما آماده نیستیم که قانون اساسی افغانستان را از بین ببریم و روی آن پا بگذاریم.»

گفتنی است که ترکیه به زودی میزبان یک نشست درباره صلح افغانستان خواهد بود.