صالح: دلیل سقوط ارزش پول ملی، چاپ افغانی توسط پاکستان است

  • انتشار: ۲۴ عقرب ۱۴۰۰
  • سرویس: اقتصادتیتر 1
  • شناسه مطلب: 124074
صالح

امرالله صالح؛ معاون اول دولت سرنگون‌شده اشرف‌غنی می‌گوید که گزارش‌های تایید ناشده از چاپ مخفیانه پول افغانی توسط پاکستان برای دولت طالبان، از دلایل عمده کاهش ارزش افغانی در بازار ارز به ویژه در برابر دالر امریکایی است.

صالح این سخنان را امروز دوشنبه، ۲۴ عقرب در صفحه توییترش نوشته و افزوده‌است پاکستان به صورت مخفیانه و غیرقانونی پول افغانی را چاپ کرده و آن را در اختیار طالبان قرار می‌دهد.

او افزوده‌است: «اگر این کار صورت گیرد در کم‌ترین فرصت افغانی به یک کاغذ بی‌ارزش تبدیل خواهد گردید. بعید نیست این جنایت صورت گیرد.»

این در حالی است که در دو روز اخیر، ارزش افغانی در برابر ارزهای خارجی از جمله دالر امریکایی به شدت سقوط کرده‌است. روز گذشته یک دالر امریکایی تا ۹۵ افغانی به فروش رسید و امروز تا ۹۳٫۵۰ افغانی رسیده‌است. پیش از سقوط افغانستان به دست طالبان یک دالر در بدل حدود ۸۰ افغانی به فروش می‌رسید.

با کاهش ارزش افغانی، قیمت مواد اولیه نیز در بازارهای افغانستان افزایش یافته، موضوعی که طالبان می‌گویند به آنان ارتباطی ندارد. وزیر تجارت طالبان روز گذشته گفت که افزایش نرخ مواد اولیه به طالبان ارتباط ندارد و عوامل منطقه‌ای و جهانی دارد.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *