شکست تاریخی امریکا و تبعات آن

  • انتشار: ۲۶ اسد ۱۳۹۹
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 92096
آمریکا

قطعنامه امریکا در شورای امنیت که خواستار تمدید تحریم فروش سلاح به ایران که دو ماه بعد پایان میآبد با دو رای (رای خود امریکا و کشور دومینکن) و ۲ رای مخالف ( چین و روسیه) و۱۱ رای ممنتع ( بشمول بریتانیا و فرانسه) شکستی است که در تاریخ سازمان ملل امریکا به آن دچار نشده بود. این شکست تاریخی بطور آشکار محصول سیاست زورگویی امریکا و عدم احترال وی به قواعد بین المللی است.

گرچه در نتیجه تجرید امریکا که محصول زور گویی خود وی در عرصه بین المللی است از یکطرف و محصول تحولات جهانی، رقابت روزافزون میان چین و روسیه از یکطرف و امریکآز سوی دیگر و حتا نارضایتی متحدین اروپایی امریکا از یکجانبه گری ترامپ میباشد، بآانهم یک پیروزی مهم برای جمهوری اسلامی ایران شمرده میشود. حالا که امریکا در سازمان ملل و در بخش حقوق بین الدول شکست خورده ممکن دست به ماجراجویی های خطرناکی بزند تا مانع فروش اسلحه چین و روسیه به ایران شود. ولی از نگاه حقوق بین الدول موانع فروش سلاح به ایران و از ایران به دیگر کشورها برداشته شد. تصور کنید که ایرانی که به تنهایی و با تکیه به نیروی خود بزرگترین قدرت موشکی خاورمیانه شده و حتا در زمینه هوا فضا نیز پشرفتهایی بدست آورده و به تکنولوژی هسته ای دست یافته، فردا با خرید سلاح های پیشرفته، بویژه صنایع هوایی، هیولایی ترسناک برای اسرائیل و شیخ نشینهای خلیچ فارس خواهد بود. چین که به سرعت میخواهد جای امریکا را در منطقه بگیرد، یک تفاهم نامه ۲۵ ساله با ایران امضا کرده که همکاری امنیتی و نظامی بخشی از آن است.

جو بایدن بارها اعلام نموده که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری امریکا به برجام ( توافقنامه هسته ای میان ایران و قدرت های بزرگ) برمیگردد. این بدین معنی خواهد بود که رفع تحریمهای چند جانبه و دو جانبه علیه ایران از سر گرفته خواهدشد.

به هر صورت ایران یک قدرت منطقوی بوده و خواهد بود. به سود افغانستان خواهد بود که از سیاست دوستی و همجواری و مناسبات حسنه و همکاری با همسایه قدرتمند خود پیروی کند. انصافآ اگر چه گاه گاهی نیروهای شوونیست و نژاد پرست سعی میکنند که روابط دو کشور را خراب سازند و حرفهایی زده میشود که از دهن دولتمردان افغان بزرگتر است، بازهم بطور نسبی دولتهای کرزی و غنی سیاست عاقلانه در برابر ایران داشته اند.

دکتر کریم پاکزاد