شماری از فعالان حقوق زن افغانستانی برای دومین شب متوالی در آلمان اعتصاب غذایی کردند

  • انتشار: ۱۲ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 151643

شماری از فعالان حقوق بشر و مدافعان حقوق زن، از دو روز به این‌سو، در شهر کلن آلمان، در واکنش به فشار و تبعیض طالبان بر زنان و بازداشت شهروندان کشور از سوی این گروه، دست به اعتصاب غذایی زده‌اند.

تمنا زریاب پریانی، یکی از این معترضان شنبه‌شب، ۱۱ سنبله، در صفحه اجتماعی ایکس نوشته است که آنان دومین شب اعتصاب غذایی را پشت سر می‌گذراند.

پریانی نوشته است: «تنها خیمه روشن در دل شب از تاریکی‌های افغانستان فراموش شده.»

این فعالان حقوق زن، در فراخوانی گفته‌اند که از دو سال به این‌سو، مردم افغانستان زیر شکنجه، رنج و خشونت قرار گرفتند و زنان به خاطر جنسیت‌شان از حقوق انسانی‌شان محروم شده‌اند.

این اعتصاب از روز جمعه، ۱۰ سنبله، آغاز شده و قرار است تا ۱۲ روز ادامه پیدا کند.

بیش از دو سال از حاکمیت دوباره طالبان سپری می‌شود، در این مدت، طالبان دست‌کم ۵۰ فرمان و دستور را که حقوق اساسی زنان را محدود می‌کند، صادر کرده‌اند.

این گروه دروازه‌های مکاتب متوسطه و لیسه و دانشگاه‌ها را به روی دختران بستند و نیز زنان و دختران را از کار در ادارات دولتی و سازمان‌های غیرحکومتی به‌شمول دفاتر سازمان ملل متحد منع کرده‌اند.

طالبان همچنان بر سیر و سفر زنان بدون محرم، رفتن زنان به پارک‌های تفریحی، حمام‌های عمومی و کلپ‌های ورزشی ممنوعیت وضع کردند و نیز آرایشگاه‌های زنانه را بسته‌اند.

جامعه جهانی از طالبان خواسته است که اگر خواستار مشروعیت بین‌المللی هستند، رفتار خود را در قبال زنان و دختران تغییر دهند.

اما طالبان مدعی اند که «حقوق شرعی» زنان در افغانستان تامین است و دستور منع آموزش و تحصیل دختران و زنان نیز پس از ایجاد طرزالعمل‌ها برداشته خواهد شد.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *