شش میلیارد دالر پول مسدود شده ایران به بانک‌های قطر انتقال داده شد

  • انتشار: ۲۷ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 153407

رسانه‌های بین‌المللی گزارش دادند که شش میلیارد دالر پول مسدود شده ایران به بانک‌های قطر منتقل شده است.

رویترز روز دوشنبه، ۱۸ سپتامبر، گزارش داده که دوحه به واشنگتن و تهران در این مورد اطلاع داده است.

براساس اطلاعات، پنج زندانی امریکایی و دو عضو خانواده آنها که در زندان‌های ایران به‌سر می‌بردند نیز توسط یک هواپیما قطری به دوحه انتقال داده شده‌اند.

پیش از این دولت امریکا به رهبری بایدن اعلام کرد که با توافق تبادل زندانیان میان واشنگتن و تهران موافق کرده است.

پیشتر ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، به خبرنگاران گفت که دارایی‌های آزادشده ایران در کوریای جنوبی، روز دوشنبه، ۱۸ سپتامبر، در اختیار تهران قرار خواهد گرفت.

وی افزوده است: «براساس آخرین اطلاعاتی که من دارم، امروز تبادل زندانیان انجام می‌شود و پنج ایرانی زندانی در امریکا آزاد می‌شوند و پنج زندانی امریکایی در ایران نیز در اختیار این کشور قرار می‌گیرند.»

مقام‌های ایرانی در حالی از در اختیار قرار گرفتن پول‌های منجمد شده کشورشان خبر می‌دهند که هفته گذشته جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، به خبرنگاران گفت که تهران در زمینه آزادسازی دارایی‌های مسود شده ایران، هیچ‌گونه معافیت از تحریم‌ها دریافت نخواهد کرد.

وی تصریح کرده است: «اگر ایران تلاش کند، پول آزاد شده را منحرف کند، ما اقدام می‌کنیم و دوباره آن را مسدود خواهیم کرد؛ این یک پرداخت به ایران نیست.»

گفتنی است که واشنگتن و تهران چند ماه پیش در همکاری با قطر، در زمینه رهایی زندانیان امریکایی و آزادسازی حدود شش میلیارد دالر پول مسدود شده ایران به توافق رسیده‌اند.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *