سه پیام روشن برای سه دسته و در برابر سه تهدید!

  • انتشار: ۱۴ دلو ۱۳۹۹
  • سرویس: دیدگاهسیاست
  • شناسه مطلب: 106008

فاجعه‌ای غمبار و المناک بهسود در عین دردناک و طاقت فرسا بودن، باعث بیداری و انسجام تاریخی شد. این بیداری و انسجام می‌تواند سرآغاز و فرصت خوبی برای عزت و اقتدار باشد و آن هم نه عزت و اقتدار قومی بلکه اقتدار ملی. اما همین فرصت بیداری و انسجام با سه نوع تهدید جدی روبروست:

۱- تهدید عدم هوشیاری رهبران:
سران در گذشته‌ای نه چندان دور یعنی در دهه‌ی هفتاد هوشیارانه عمل نکردند و فرصتی را که جهاد مردم و خون شهداء در قالب حزب وحدت در اختیارشان قرار داده بود، با انحصارگرایی و همسویی با پشتونیزم و استبداد تاریخی ضرب صفر نمودند و با بی‌کفایتی سیاسی کشنده، مسیری را باز نمودند که تاهنوز که هنوز است از این مردم جان می‌گیرد و مال می‌ستاند. فرصت بیداری و انسجام تاریخی فعلی نیز ممکن است با چنین تهدیدی یعنی تهدید انحصارگرایی نژادی و حزبی سران روبرو شده ضرب صفر گردد تا دوباره دوران سیاه طالبانی را تجربه نماییم. بنابراین، یکی از پیام‌های همدلی فعلی این مردم متوجه رهبران است و از آن‌ها می‌خواهد که از گذشته عبرت گرفته به هوش باشند تا باعث نشوند که بار دیگر این مردم ستمدیده در زیر چکمه‌های لشکریان جور قرار گیرند.

۲- تهدید ناشنوایی حاکمان مستبد:
باز در گذشته‌ای نه چندان دور یعنی در همان دهه‌ی هفتاد دولتی روی‌کار آمد که با عدم تحمل و نشنیدن صدای دیگران به نحوی باعث و زمینه‌ساز همسویی برخی‌ها با استبداد تاریخی شد که در نهایت جزباخت همگانی و تسلط قهر آمیز طالبان نصیبشان نگردید. فرصت بیداری و انسجام مردمی، الآن نیز ممکن است با تهدید ناشنوایی و تداوم زورگویی دولت فعلی مواجه شود و همان پیامدهای شوم گذشته را داشته باشد. پس یکی دیگر از پیام‌های مهم همدلی این مردم متوجه حاکمان مستبد می‌شود و برایشان هشدار می‌دهد که از سرنوشت دولت دهه‌ی هفتاد عبرت بگیرید و بدانید که زورگویی و تبعیض سیستماتیک راه حل نیست و اگر در این شرایط حساس گوشتان را باز نکنید و صدای این همدلی را به خوبی نشنوید و با بررسی عادلانه‌ی فجایع اخیر، پاسخ‌های لازم و مناسب به خواسته‌ها و مطالبات مشروع مردم و خانواده‌های معظم شهداء ندهید و برای جبران بی اعتمادی و ایجاد همدلی میان دولت و ملت گام برندارید، زوالتان حتمی و تکرار دوران سیاه طالبانی تقریبا ناگزیر است.

۳- تهدید چتل نویسان دولتی:
سومین تهدید برای این همدلی، نوشتار و مواضع چتل نویسان دولتی است. این چتل نویسان برای توجیه اعمال خشونت آمیز و فاجعه‌بار دولت دست به هرکاری می‌زنند و از هیچ کار زشتی دریغ نمی‌کنند. گاهی برای مباح جلوه دادن ریختن خون این مردم مظلوم ادعا می‌کنند که این مردم درپی سرباز زدن از نظام و به دست آوردن خود مختاری اند؛ در حالی هیچ مردمی به طراز این مردم حامی نظام‌ و قانون اساسی نبودند و نیستند و گاهی می‌نویسند که این‌ها فریب خوردگان و اجیران دیگران و بیگانگانند یعنی این چتل نویسان چیزی را می‌نویسند و می‌گویند که طالبان و داعش علیه این مردم مظلوم گفتند و نوشتند. اگر دقت نماییم، پیداست که نوشتار این‌ها به معنای واقعی کلمه تهدید همدلی مردم است و به جای حمایت از نظام حمایت از طالبان و داعش است. بنابراین سومین پیام همدلی این مردم متوجه این چتل نویسان می‌باشد و هشدار می‌دهد که اگر جسارت حمایت از مردم را ندارید، توجیه گر ظلم هم نباشید و نمک به زخم این مردم نپاشید و حد اقل کنار کشیده سکوت نمایید که هزینه‌ای ندارد و الا با این چتل نویسی منتظر تکرار تسلط قهر آمیز لشکر جهل باشید.

خلاصه همدلی ایجاد شده سه پیام روشن برای سه دسته و در برابر سه تهدید دارد.

محمد امین احسانی

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *