سفر ده‌ها اسرائیلی به ریاض برای کمک به سرویس‌های امنیتی عربستان

  • انتشار: ۲۹ سرطان ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 117105

یک رسانه عبری فاش کرد با وجود عدم برقراری روابط رسمی بین رژیم صهیونیستی و عربستان، اما بسیاری از کارشناسان اسرائیلی بین تل آویو و ریاض در رفت و آمد هستند.

به گزارش تسنیم، روزنامه یدیعوت آحارانوت در یادداشتی خبر داد، کارشناسان اسرائیلی به طور مستقیم خدمات امنیتی و جاسوسی خود را در اختیار نهادهای اطلاعاتی عربستان قرار می‌دهند.

رونین برگمن در سرمقاله این روزنامه عبری زبان نوشت: وزارت جنگ اسرائیل به شماری از شرکت‌های اسرائیلی فعال در بخش تهاجم سایبری اجازه داد تا خدمات خود را در اختیار عربستان سعودی قرار دهند.

این کارشناس و تحلیلگر اسرائیلی فاش کرد: قرارداد فروش سیستم‌های جاسوسی از سال ۲۰۱۷ با سعودی‌ها بسته شده است و کارشناسان اسرائیلی خدمات خود را برای نفوذ به تلفون‌های همراه فعالان حقوق بخش و مخالفان دولت سعودی انجام و حتی بعد از قتل جمال خاشقجی هم همچنان این همکاری ادامه پیدا کرد.

او در ادامه تاکید کرد: حتی در زمانی که عربستان سعودی به عنوان یکی از کشورهای دشمن دسته بندی می‌شد و سفر به این کشور برای اسرائیلی‌ها ممنوع و یک جرم به شمار می رفت باز هم بسیاری از فعالیت‌ها و همکاری‌ها با ریاض به انجام می‌رسید.

در بخش دیگری از این سرمقاله آمده است: از زمان روی کار آمدن محمد بن سلمان در سال ۲۰۱۷ در عربستان، ده‌ها اسرائیلی به عربستان سفر کردند، اکثر آنها اعضای سرویس‌های اطلاعاتی بودند که در بخش سایبری فعالیت می‌کردند.

یک جمله کافی نیست

به اعتقاد نویسنده، تمامی این سفرها با علم و هدایت سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل انجام گرفته است و اصولا سفر آنها با اجازه مستقیم این نهادها انجام گرفته است.

گفتنی است افشای نقش یکی از برنامه‌های جاسوسی اسرائیل در شنود از سیاستمداران و فعالان اجتماعی طی چند روز اخیر به یک رسوایی بزرگ تبدیل شده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟