سفارت عراق، تجربیات ضد داعش را با افغانستان شریک ساخت

  • انتشار: ۲۴ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 26372

سفارت عراق در کابل، تجربه‌های آزادی موصل از کنترل داعش را با مردم افغانستان شریک ساخت. موصل دومین شهر بزرگ عراق، بعد از سه سال تسلط داعش بر این شهر، اوایل هفته گذشته توسط نیروهای امنیتی عراق آزاد شد.

فرزدق الغلای شارژ دافیر سفارت عراق در کابل، هم‌بستگی مردم عراق در برابر این گروه تروریستی را، از دلایل مهم پیروزی نیروهای امنیتی آن‌کشور خواند. او گفت: ” فرزندان برومند عراق از نقاط مختلف این سرزمین دور هم جمع شده و از قلم‌رو خود دفاع کردند. آنان در راستای نابودی تروریسم شوم وسیاه و بازگرداندن این شهر در کنترول هم‌وطنان خود، فداکارى‌های زیاد کردند و قربانی‌های جدی را متحمل شدند”.

فرزدق الغلای، پیروی مردم از فتوای مرجعیت دینی و خیزش مردمی در برابر این گروه را، از دیگر عوامل شکست داعش در عراق خواند. شارژ دافیر سفارت عراق گفت که مدارک شخصی (تذکره و پاسپورت) جنگ‌جویان داعش نشان میدهد که آنان از بیش از ۱۰۰ کشور جهان، به عراق آمده بودند.

او افزود که عراق به نیابت از جهان جنگید و نیروهای این کشور وحشی‌ترین گروه تروریستی را نابود کردند. او پیروزی این کشور را پیروزی همه آنانی دانست که این کشور را در این عملیات کمک کردند و یا هم در این نبرد سخت، با این کشور اعلام همبستگی کردند.

عملیات گسترده نظامی نیروهای امنیتی عراق برای بازپس گیری موصل، نُه ماه قبل آغاز شد. سفارت عراق در افغانستان در اعلامیه اش گفته است: ” به طرف نینوا می‌آییم” نام این عملیات بود. در این عملیات، نیروهاى مبارزه با تروریزم، پولیس ملی، بسیج مردمی “الحشد الشعبی”، قطعات نظامی کرد به نام پیشمرگ‌ها و نیروهاى قبایلی سهیم بودند. این جنگ با فرماندهی مستقیم حیدر العبادی نخست وزیر عراق صورت گرفت و همه نیروها از او دستور می گرفتند.”

شارژ دافیر سفارت عراق در کابل، حفظ جان افراد ملکی را از دلایل طولانی شدن این عملیات عنوان کرد؛ اما به گفته او ” متاسفانه گروه‌هاى تروریستی داعش از آنها به عنوان سپر بشری استفاده می‌کردند”.

عملیات آزادی موصل از ماه میزان ۱۳۹۵ آغاز شد. حیدری عبادی نخست وزیر عراق سه روز پیش آزادی کامل این شهر را از دست داعش اعلام کرد. اکنون نیز داعش در مناطقی از عراق از جمله در تلعفر حضور دارد. اما شارژ دافیر سفارت عراق این حضور داعش را چندان مهم نمی‌داند، چرا که به گفته او، این گروه در این مناطق در محاصره قرار دارند. شارژ دافیر عراق امروز گفت، داعش در عراق دو راه بیشتر ندارد. “یا تسلیم شوند، یا کشته خواهند شد.”

داعش؛ تهدید حقیقی در برابر همه ملّت ها

شارژ دافیر سفارت عراق در افغانستان، داعش را یک تهدید حقیقی در برابر ثبات وامنیت همه ملت‌ها خواند. گروهی که به گفته او، از سوی نیروهای امنیتی عراق، در آن کشور نابود و ریشه کن شد. این مقام سیاسی عراق در کابل گفت که نیروهای امنیتی کشورش، از فرار جنگ‌جویان داعش جلوگیری کردند.

فرزدق الغلای در نشست خبری اش در کابل گفت: “داعش در هرجایی که باشد، دشمن مشترک همه ملت ها‌ست. داعش عراق، داعش افغانستان یا داعش هر کشور دیگر. داعش یک گروه ضد انسانی و ضد بشریت است. فرق نمی کند در کجا باشد”.

اشاره این مقام سیاسی عراق شاید به فعالیت چشم‌گیر داعش در افغانستان بود. بخصوص در این اواخر که این گروه در افغانستان هم به قدرت‌های نظامی دست یافته و هم جغرافیای جنگی شان را وسعت داده اند. اکنون این گروه در اکثر ولایات شرقی، جنوبی، غربی و شمال افغانستان فعالیت های نظامی و تبلیغاتی شان را به پیش می‌برند.

اما وزارت دفاع افغانستان به مردم اطمنان می‌دهد که نیروهای دفاعی و امنیتی به مبارزه خود با گروه های تروریستی به‌ شمول داعش ادامه می‌دهند و این گروه را در بیشتر نقاط این کشور، تار و مار کرده اند.

رادمنش معاون سخن‌گوی این وزارت به هشدار گفت: ” ما به حیث نیروهای دفاعی افغانستان در برابر این گروه‌ها از ظرفیت‌های خود استفاده کردیم، در ولایاتی مثل ننگرهار، کنر و بعضن در درزاب ولایت جوزجان، توانستیم جنگ‌جویان این گروه را تار و مار بکنیم.”

آقای رادمنش تأکید می کند که داعش و دیگر گروه های تروریستی، دشمن بشریت هستند و با درنظرداشت همین گزینه، نیروهای امنیتی، همه امکانات خود را در راه ایجاد صلح و شرایط خوب برای زندگی مردم مصرف خواهند کرد.

اما وزارت دفاع افغانستان هم‌کاری صادقانه جامعه جهانی، به خصوص پاکستان را در امر مبارزه با داعش یک امر ضروری می‌داند و به این باور است که اگر این کشورها در امر مبارزه با تروریزم، از شعار به عمل برسند، داعش در افغانستان جای پایی نخواهد داشت.

معاون سخن‌گوی وزارت دفاع افغانستان تأکید می‌کند: ” این را مطمئین باشید که اگر دنیا، منطقه، به خصوص کشوری که در همسایه‌گی ما قرار دارد از شعار بگذرند و یقینن در برابر تروریست ها فعالیتی مثل فعالیت های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان را راه اندازی کنند، مه به این مسئله متیقین هستم که داعش دیگر در افغانستان جای پایی نخواهد داشت “.

معاون سخن‌گوی وزارت دفاع افغانستان، از پرسونل، تجهیزات، آموزش و مشوره دهی نیروهای خارجی به نیروهای امنیتی اظهار رضایت دارد، اما از امریکا می خواهد، در صورت ضرورت برای از بین بردن مواضع مستحکم دشمن که تکنالوژی پیشرفته را ضرورت دارد، نیروهای امنیتی افغانستان را یاری رساند.

داعش، پیش از آنکه در بهار امسال، با “تصرف توره بوره”و “ولسوالی درزاب ” خبر ساز شود، با راه اندازی حملات انتحاری و تروریستی در نقاط مختلف افغانستان به ویژه در شهر کابل، حضورت قدرت مند خود در افغانستان را نشان داد. این گروه در دو سال اخیر مسئولیت چندین حمله مرگبار تروریستی را در افغانستان برعهده گرفته است. حملاتی که قربانیان آن نود درصد غیرنظامیان به شمول زنان و کودکان بوده اند و مکان های مذهبی، شفاخانه ها و اعراضات مردمی بیشتر در آن هدف اصلی بوده اند.