سروی مشترک مرزی بین افغانستان و پاکستان آغاز شد

  • انتشار: ۱۸ ثور ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 21981

در پی درگیری مرزی میان نیروهای پاکستانی و افغان، مقام‌های دو کشور یک سروی مشترک جیولوژیکی را در مناطق مرزی شروع کرده اند. گفته شده که بعد از درگیری مرزی مقام‌های دو کشور روی این سروی به توافق رسیده اند.

به گزارش دویچه وله؛ مقام‌های پاکستانی گفته اند که دو جانب روی انجام یک سروی جیولوژیکی در قریه‌های مرزی به توافق رسیده اند تا «اختلافات را حل کنند.»

به گزارش اسوشیتدپرس، کاشف نبی، یک مقام محلی در ایالت بلوچستان پاکستان گفت که تیم‌های این سروی که متشکل از افسران اند، روز دوشنبه به روستاهای مرزی رسیدند و «دوستانه» باهم کار می‌کنند. او گفت که فعلاَ وضعیت آرام است، اما مرز به روی عبور و مرور بسته است.

مسیر مرزی میان ولایت قندهار و منطقه چمن از چندین قریه عبور می‌کند. خان واسع، سخنگوی نیروهای مرزی پاکستان به خبرگزاری آلمان (دی پی ای) گفت که در دو قریه تعیین حدود مرزی نامشخص است.

قیصر خان، رئيس محله مربوطه گفت که هر دو کشور تیم‌های شان را برای بررسی به محل فرستاده اند. مرز میان دو کشور با وجود دیدارهای مکرر مقام‌های نظامی، برای چهارمین روز متوالی مسدود مانده است.

درگیری مرزی میان دو کشور روز چهار شنبه زمانی شروع شد که به گفته مقام‌های افغانستان، یک تیم سرشماری پاکستان به همراهی نیروی اردوی این کشور در جانب افغانستان مرز به کار آغاز کرد. اردو و مقام‌های حکومت پاکستان این اتهام را رد می‌کنند.

مقام‌های پاکستانی گفته اند که نیروهای افغان روز جمعه بر کارمندان سرشماری پاکستانی آتش گشوده و دو سرباز و ۹ فرد ملکی را کشته اند.

اسلام آباد همچنین مدعی شده که در عمل متقابل ۵۰ سرباز افغان کشته شده اند، اما حکومت افغانستان این ارقام را رد کرده و گفته است که تنها دو پولیس مرزی و یک فرد ملکی کشته شده اند.