سران عربستان و امارات از گفتگو با بایدن درباره بحران انرژی امتناع کرده‌اند

  • انتشار: ۱۸ حوت ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 128484

به گزارش وال استریت ژورنال به نقل از مقامات خاورمیانه و آمریکا، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی و محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی پس از درخواست‌های آمریکا برای گفتگو در دسترس نبوده اند. یک مقام آمریکایی در این خصوص گفته است انتظارات زیادی برای این تماس وجود داشت. اما این اتفاق نیفتاد.

گفته می‌شود خودداری عربستان و امارات از مکالمه تلفنی با بایدن در پی آن رخ داده است که آمریکا و متحدانش به دنبال مهار افزایش قیمت انرژی هستند.

کمی پیش‌تر، یوسف العتیبه، سفیر امارات در آمریکا، تیرگی روابط دو کشور را به طور ضمنی تایید کرده و از سوی دیگر جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید نیز گفته بود هیچ برنامه‌ای برای گفتگوی بایدن و بن سلمان در آینده نزیک وجود ندارد.

هفته گذشته نیز اوپک پلاس که شامل روسیه هم می‌شود، علیرغم درخواست‌های غرب برای افزایش تولید نفت، از انجام آن خودداری کرد.

گزارش‌ها از ارتباطات سرد آمریکا و تولیدکنندگان نفت در حالی منتشر می‌شود که دولت بایدن پس از ممنوعیت رسمی واردات نفت روسیه در روز سه‌شنبه، به دنبال افزایش عرضه نفت است. قیمت نفت امروز صبح از ۱۳۰ دلار در هر بشکه گذشت که بالاترین سطح در ۱۴ سال گذشته است.

آمریکا برای اولین بار در سال‌های اخیر کانال‌های دیپلماتیک خود را با ونزوئلا، متحد روسیه که بزرگ‌ترین ذخایر نفتی جهان را دارد، باز کرده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟