سخنگوی طالبان: برای مذاکرات در داخل افغانستان نیاز به اعتماد است

  • انتشار: ۳۰ قوس ۱۳۹۹
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 102010

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان درباره تاکید دولت برای انتقال محل مذاکرات به داخل کشور گفت که تعیین محل مذاکرات از صلاحیت‌های تیم‌های مذاکره‌کننده است، با این وجود طالبان برای برگزاری مذاکرات در افغانستان تمایل دارد اما پیش از آن باید اعتماد بوجود بیاید.

سخنگوی طالبان به شبکه اینترنتی «خپلواک» گفت که در حال حاضر سران این گروه داخل افغانستان مصون نیستند و در صورت ناکامی مذاکرات تضمینی برای حفاظت از جان اعضای مذاکره‌کننده این گروه وجود ندارد.

وی افزود که با این حال بعید نیست که در آینده مذاکرات در داخل افغانستان ادامه یافته و توافقات کلیدی در خاک کشور صورت گیرد.

مجاهد درباره سفر هیات سیاسی طالبان به اسلام‌آباد نیز اظهارداشت که رایزنی با پاکستان درباره میلیون‌ها مهاجر افغان و مسائل اقتصادی یک نیاز است و دلیل عزیمت هیات سیاسی طالبان به پاکستان نیز به همین منظور است.

وی همچنین تاکید کرد: سفر هیات طالبان به پاکستان هرگز استقلال ما را زیر سوال نمی‌برد زیرا مواضع ما، روی آموزه‌های اسلامی و خواست مردم، بنا شده است.

به نوشته تسنیم، سخنگوی طالبان درباره درخواست‌ها برای تامین آتش‌بس فوری و جامع نیز گفت که این مساله یکی از موضوعات اصلی مذاکرات صلح است و تصریح کرد که آتش‌بس در نتیجه مذاکرات بدست می‌آید.