سالگرد مرگ مهسا امینی؛ امریکا ۲۹ فرد و سازمان شامل خبرگزاری‌های فارس و تسنیم را تحریم‌ کرد

  • انتشار: ۲۵ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 153147

هم‌زمان با سالگرد مرگ مهسا امینی، دختری که در بازداشت پولیس گشت ارشاد ایران کشته شد، امریکا تحریم‌های جدید بر حکومت این کشور وضع کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، جو بایدن، رییس جمهور امریکا روز جمعه، ۱۵ سپتامبر، از تحریم‌های تازه بر «برخی از فاجعه‌بارترین ناقضان حقوق بشر در ایران» خبر داد.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری امریکا فهرستی را منتشر کرد که در آن دست‌کم ۲۹ نفر و سازمان از جمله اعضای نیروی انتظامی و رییس زندان‌های ایران در ارتباط با کشته شدن مهسا امینی شامل تحریم‌های این‌ وزارت شدند.

این وزارت همچنان خبرگزاری‌های فارس و تسنیم که گفته می‌شود وابسته به سپاه‌پاسداران ایران هستند و پرس تی‌وی انگلیسی زبان تلویزیون دولتی این کشور را تحریم کرده است.

رسانه‌های ایرانی به نقل از حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران این تحریم‌ها را به تمسخر گرفته‌ و آن را اقدامات تکراری خوانده‌اند.

امیرعبداللهیان گفته است: «گاهی اوقات می‌بینیم که نام چند سال پیش در این لست‌ها آمده است.»

در میان کسانی که شامل تحریم‌ها شده‌اند ۱۳ تن از مقام‌های ایرانی هستند که در قتل و بازداشت معترضان به مرگ مهسا امینی و سانسور اعترضات آنان با قطع انترنت دست داشتند.

با این حال، این سیزدهمین دور تحریم‌های امریکا در واکنش به سرکوب اعتراضات توسط ایران است که در هماهنگی با بریتانیا، کانادا، استرالیا و سایر کشورها انجام شده است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا گفته است: «ما در کنار شرکای بین‌المللی خود به اقدامات مناسب برای پاسخگویی به کسانی که حقوق بشر ایرانیان را سرکوب می‌کنند، ادامه خواهیم داد.»

ژینا مهسا امینی با ۲۲ سال سن در ۱۶ سپتامبر سال ۲۰۲۲ بعد از بازداشت توسط پولیس گشت ارشاد ایران، در بازداشت جان باخت. او به این اتهام که گویا از مقررات حجاب الزامی در جمهوری اسلامی ایران سرپیچی کرده است، بازداشت شده بود.

مرگ مهسا امینی به اعتراضات گسترده انجامید که طی آن براساس آمارها دست‌کم حدود ۵۰۰ معترض کشته و صدها تن دیگر راهی زندان شدند.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *