زمستان در راه است

  • انتشار: ۲۸ اسد ۱۳۹۹
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 92698

در بیش‌تر فصل‌های سریال بی‌نظیر و پرطرف‌دارِ «بازیِ تاج و تخت»، شخصیت‌های سریال و همچنین مخاطبان با یک هشدار و بیم روبه‌رویند: «زمستان در راه است.»

زمستانی که ممکن است هشتاد سال طول بکشد و در سایه‌ی برودت آن «ارتش مردگان» به فرماندهی «پادشاه شب»، تمام «هفت‌ اقلیم» را تصرف کنند و حیات و شکوفایی جهان را به کام نیستی بکشانند.

وضعیت این روزهای افغانستان بی‌شباهت به این سریال نیست. آزادی‌ِ خون‌خوارترین‌های‌ طالبان از بند، هم‌زمان با جولان دادن سخن‌گویان‌شان در رسانه‌ها و تشدید اقدامات خشونت‌آمیزشان و به پیش‌واز رفتن هم‌فکران‌شان با آتش زدن مدرسه‌ها و شکستاندن آلات موسیقی، سهمگینیِ همان علایم نزدیک شدن ارتش مردگان در بازی تاج و تخت را دارد. با این تفاوت که این‌جا در برابر طالبان دولتی است تا گلو غرق در فساد و تبعیض که رییسش پیش از رسیدن به قدرت، آزادی زندانیان جانی طالب را با پوشاندن مخمل فریبنده‌ی قومیت از اولویت‌های خود اعلان کرده بود.

زمستان در راه است و انجمادش آزادی عقیده و بیان، آزادی تحصیل، آزادی زنان، برابری اقوام و سلامتی آثار فرهنگی و باستانی را تهدید می‌کند.

زمستان با ارتش مردگانش در راه است و برای جلوگیری از آن خط سومی از سوی تمام دل‌سوزانِ دل‌نگران از همه‌ی اقوام باید تشکیل شود.

ضیاء قاسمی