رییس‌جمهور ترکیه: با قطر و افغانستان میدان‌هوایی کابل را مدیریت می‌کنیم

  • انتشار: ۲۵ میزان ۱۴۰۰
  • سرویس: بین المللتیتر 1
  • شناسه مطلب: 122589

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه می‌گوید که آنکارا میدان‌هوایی بین‌المللی کابل را در صورت توافق، با قطر و افغانستان اداره می‌کند.

او به خبرنگاران گفته است: «همان گونه که شما می‌دانید، ما میدان‌هوایی کابل را اداره می‌کردیم… در آینده هم ترکیه، قطر و افغانستان ممکن است این چنین اقدامات را انجام دهند.»

رییس‌جمهور ترکیه این صحبت‌ها را پس از سفر هیأت گروه طالبان به رهبری امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه‌ی این گروه به ترکیه، مطرح کرده است. به گفته‌ی او، طالبان در این سفر، در مورد کمک‌های بشردوستانه و «عملکرد روند جدید» با مقام‌های ترکی بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.

هیأت طالبان روز پنج‌شنبه‌ی هفته‌ی گذشته (۲۲ میزان) به ترکیه رفت. طالبان گفته بودند که در جریان این سفر با مقام‌های ترکی در رابطه به «بهبود روابط، تجارت، کمک‌های بشری، ترانسپورت هوایی و مهاجرین» تصامیم بزرگ اتخاذ خواهد شد.

در تاریخ ۵ سنبله، رجب طیب اردوغان گفته بود که طالبان از کشورش خواسته‌اند تا مدیریت میدان هوایی کابل را بر عهده بگیرد. آقای اردوغان در آن هنگام اما تأکید کرده بود که تا کنون در این زمینه تصمیمی نگرفته است.

بعدا (Middle East Eye) گزارش کرده بود که ترکیه و طالبان توافقی را به امضا می‌رسانند که براساس پیش‌نویس آن، قرار است ترکیه و قطر به‌گونه‌ی مشترک میدان‌هوایی بین‌المللی کابل را مدیریت کنند.

دو منبع آگاه به این رسانه‌ی انگلیسی گفته بودند که ترکیه از طریق یک شرکت خصوصی که کارمندان آن متشکل از سربازان و پولیس سابق این کشور اند، امنیت میدان هوایی کابل را تأمین خواهد کرد.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *