ریاست اجرایی، کرزی را متهم به تضعیف حکومت وحدت ملی می کند

  • انتشار: ۲۸ اسد ۱۳۹۵
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 15000

مقام ها در ریاست اجرایی کشور، حامد کرزی رئیس جمهور پیشین را به تخریب و تضعیف حکومت وحدت ملی متهم می کنند، این گفته ها در حالی مطرح می شود که اختلافات بین دو رهبر حکومت وحدت ملی به اوج خود رسیده است.

مجیب الرحمان رحیمی سخنگوی ریاست اجرائی در صحبت با صدای آمریکا گفته است؛ حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان، در پی تخریب حکومت کنونی است.

آقای رحیمی گفت: “آقای کرزی از آغاز شکل گیری حکومت وحدت ملی، هیچگاهی برای تقویت حکومت کار نکرده، بلکه همیشه به صورت منظم و سیستماتیک در تضعیف حکومت، در توطئه چینی و در تمام جریان های که برای خلق مشکل بر ضد حکومت کار کرده اند، دست داشته است همانطوریکه “در سازمان دهی تقلب دست داشت”.

آقای رحیمی همچنین ادعا کرد که بر اساس گزارش ها و تحلیل ها، مظاهرات و راهپیمایی های که در مقاطع مختلف در شهر کابل راه اندازی شده است، از حمایت آقای کرزی برخوردار بوده است.

اما سخنگوی ریاست اجراییه تاکید می کند که چنین تلاش ها نمی تواند “پایه های حکومت وحدت ملی” را تضعیف کند.

آقای رحیمی گفت: “با توجه به پیشینۀ آقای کرزی، با توجه با عملکرد ها و خطا های بسیار فاحش که در گذشته مرتکب شده جایگاه که در روزهای آغازین تحولات داشت، از دست داده و به هیچ صورت، به عنوان یک تهدید برای حکومت وحدت ملی و سیاست های حکومت نبوده و نیست”.

آًقای کرزی مخالف امضای توافق استراتیژیک میان افغانستان و ایالات متحده بود و طالبان را همواره برادران نا راضی خطاب می کرد.

پس از ایجاد حکومت جدید در افغانستان، حامد کرزی مثل دورۀ ریاست جمهوری اش مصروف ملاقات های پی هم با مقامات حکومت قبلی اش به شمول والیان، وزرا، مشاورین، متنفذین سیاسی و قومی و افراد پر قدرت از سراسر افغانستان بوده است.

اما رئیس جمهور پیشین، به تازه گی گفته است که وی از رهبران حکومت وحدت ملی، حمایت می کند و هیچگاهی در صدد تضعیف حکومت کنونی افغانستان نیست و در عین حال از آن حمایت می کند.

ریاست اجرائیه در حالی رئیس جمهور پیشین را به توطئه چینی بر ضد نظام متهم می کند که داکتر عبدالله هفته گذشته از کارکردهای دوساله حکومت وحدت ملی اظهار نارضایتی کرد و رئیس جمهوری اشرف غنی را به عدم تطبیق کامل توافقنامهء تشکیل حکومت متهم کرد.

پس از ایجاد تنش های که رسانه یی نیز گردد، رهبران حکومت روز گذشته (چهار شنبه) با هم دیدار و گفتگو کردند، اما نتایج گفتگو های آنان، تا حال بر ملا نشده است.