روسیه: آذربایجان و ارمنستان درباره توافق‌نامه صلح به درک مشترک نزدیک شدند

  • انتشار: ۳۰ ثور ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 139282

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که آذربایجان و ارمنستان درباره توافقنامه صلح به درک مشترک نزدیک شده‌اند.

لاوروف، این اظهارات را روز جمعه، ۱۹ می، پس از دیدار سه جانبه وزیران خارجه کشورهای آذربایجان و ارمنستان در مسکو مطرح کرده است.

او تصریح کرد: «کارهای انجام شده روی توافق‌نامه صلح مبنای اصلی است. اما شرکای ما تایید کردند قبل از این‌که مشکلات مربوط به تعیین مرزها، موانع پیش‌روی اتصالات حمل‌و‌نقل، اقتصاد و بهبود وضعیت امنیتی در قره‌باغ و مرز ارمنستان-آذربایجان حل نشود، اقدام بر اساس برخی از جنبه‌های توافق‌نامه صلح دشوار است.»

وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرده که برای امضای توافق‌نامه صلح میان ارمنستان و آذربایجان به کار بیشتری نیاز است.

لاوروف افزود: «طرفین به توافق‌نامه نهایی نزدیک هستند. تصمیم بر این شد کمیسیون دوجانبه با محوریت تعیین مرزها جلسه‌ای تشکیل دهد. روسیه به‌عنوان مشاور در این جلسه حضور خواهد یافت. دیگر ممکن است هر دو طرف را با تفاهم مشترک بر سر توافقنامه صلح گردهم آورد.»

بربنیاد گزارش خبرگزاری اینترفاکس، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان روز پنجشنبه هفته گذشته گفته بود که با میانجی‌گری الهام علی اوف، رییس جمهور آذربایجان و ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، با مذاکرات صلح در ۲۵ ماه مه در مسکو موافقت کرده است.

قرار است نشست دیگری نیز میان پاشینیان و علی‌اوف، در اول جون سال‌جاری‌ در حاشیه دومین اجلاس «جامعه سیاسی اروپا» برگزار شود و شارل میشل، رییس شورای اتحادیه اروپا، امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه و اولاف شولتس، نخست وزیر آلمان نیز در این نشست اشتراک خواهند کرد.

آذربایجان و ارمنستان از دیر زمانی بر سر کنترل منطقه قره‌باغ با هم اختلاف دارند.

براساس گزارش‌های نشر شده، ۲۸۶ نفر تنها در ماه سپتامبر سال گذشته پس از درگیری‌‌های مرزی بین دو کشور جان باخته‌اند.

در حال حاضر آتش‌بس میان طرف‌ها با پادرمیانی امریکا برقرار شده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟