روزانه ۱۷ کودک مهاجر در اروپا ناپدید شده اند

  • انتشار: ۱ ثور ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 111086

تحقیقات روزنامه گاردین نشان داده که در اروپا بین ژانویه ۲۰۱۸ تا دسامبر ۲۰۲۰ میلادی، ۱۸ هزار و ۲۹۲ کودک مهاجر بدون همراه ناپدید شده اند ، بدین ترتیب بطور میانگین هر روز  ۱۷ کودک در روز ناپدید شده است.

این روزنامه انگلیسی نوشت: فقط در سال ۲۰۲۰ میلادی ۵ هزار و ۷۶۸ کودک مهاجر در ۱۳ کشور اروپایی ناپدید شده اند. این کودکان پس از ورود به کشورهای اروپایی از جمله یونان، ایتالیا و آلمان ناپدید می شوند.

بیشتر کودکانی که در سه سال گذشته ناپدید شده اند از مراکش به اروپا آمده بودند اما کودکانی از الجزایر، اریتره، گینه و افغانستان نیز در میان آنها دیده می شود.

بر اساس آمار و اطلاعات موجود، ۹۰ درصد از این کودکان پسر و از هر ۶ نفر آنها یکی از آنها تنها و کمتر از ۱۵ سال داشته است.

تحقیقاتی که روزنامه گاردین، از کودکان بدون همراه از ۲۷ کشور اتحادیه اروپا و نیز کشورهای نروژ، مولداوی، سوئیس و انگلیس گردآوری کرده است، نشان می دهد، اطلاعات ارائه شده اغلب ناقص یا ضد و نقیض است به این معنا که آمار واقعی کودکان ناپدید شده در اروپا می تواند حتی از ارقام کنونی نیز بالاتر باشد.

این تحقیقات که با همکاری دست اندرکاران پروژه روزنامه نگاری مرزی موسوم به «Lost in Europe/ گمشده در اروپا» که در زمینه کودکان ناپدید شده در قاره سبز تحقیق می کند، انجام شده ، نشان می دهد که کشورهای اسپانیا، بلژیک و فنلاند فقط آمار خود تا پایان سال ۲۰۱۹ را ارائه داده اند. دانمارک، فرانسه و انگلیس اصلا هیچ آماری درباره کودکان بدون همراه مفقود شده ارائه نداده اند.

یافته های این تحقیق سوالات جدی در زمینه میزان توانایی کشورهای اروپایی در حفظ و حراست از کودکان مهاجر بدون همراه مطرح می کند.

فدریکا توسکانو رئییس سازمان غیر انتفاع کودکان ناپدید شده در اروپا در این زمینه گفت آمار بشدت برای درک این مشکل در اروپا اهمیت دارد. آمار بالای کودکان ناپدید شده نشانه سازوکار حفاظت از کودکان است که کار نمی کند.

به گفته او، کودکان بدون همراه در زمره مهاجرانی هستند که در برابر خشونت، قاچاق انسان واستثمار بسیار آسیب پذیر هستند به ویژه بسیاری از کودکان بدون همراه که قربانی بهره برداری های جنسی و کاری یا به زور وادار به گدایی و قاچاق می شوند.

گاردین و پروژه «گمشده در اروپا» در مارس ۲۰۱۹ به این نتیجه دست یافتند که دستکم ۶۰ کودک مهاجر ویتنامی از پناهگاه های هلند ناپدید شده اند. مقام های هلندی بر این باورند که آنها احتمالا به انگلیس قاچاق شده اند تا از آنها در مزارع و سالن های کاشن ناخن استفاده شود.

هرمن بولهار خبرنگار هلندی در زمینه قاچاق انسان گفت این تحقیقات نشان داد که به همکاری فوری اروپایی ها برای علت ناپدیدی هزاران کودک مهاجر بدون همراه نیاز هست.

گاردین به نقل از سخنگوی کمیسیون اروپا نوشت: «نگرانی عمیقی درباره کودکان ناپدیدشده وجود دارد.

به نوشته ایرنا، وی افزود: کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید با کمک به آمار و همکاری میان مرزی از این معضل جلوگیری کنند.