روایت عکاس آسوشیتدپرس از «دیدن رنج‌های آزار دهنده» مردم افغانستان

  • انتشار: ۱۹ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 152540

عکاس آسوشیتدپرس می‌گوید، دیدن رنج‌های مردم افغانستان آنقدر آزار دهنده بود که حتی نمی‌شد عکاسی کرد.

ابراهیم نوروزی که از آوریل سال ۲۰۲۲ میلادی به عنوان عکاس خبری در افغانستان فعالیت می‌کند، امیدوار است بتواند با عکس‌های خود، درد و رنج مردم این کشور را به جهانیان بازتاب دهد.

ابراهیم نوروزی، عکاس ایرانی آسوشیتدپرس که جمعه گذشته، هشتم سپتامبر/ هفدهم سنبله، جایزه «ویزای طلا» سی و پنجمین دوره از فستیوال معتبر عکاسی خبری «ویزا برای تصویر» را به خود اختصاص داد، در گفتگو با رادیو فرانسه، از دیده‌ها و تجربیات خود از زندگی در این کشور بحران زده طی شانزده ماهی که پس از روی کار آمدن طالبان در افغانستان گذرانده، می‌گوید.

او که دو ماه اول ورود خود به افغانستان را «بسیار سخت» توصیف می‌کند، می‌گوید: دیدن رنجهای مردم آنقدر آزار دهنده بود که حتی نمی‌شد عکاسی کرد.

نوروزی از آن پس تلاش کرده است تا تصاویر خود از جوانب مختلف زندگی تحت سلطه طالبان در افغانستان را در قالب چندین سری، گرد هم آورده و در نهایت در مجموعه‌ای تحت عنوان «افغانستان غمگین‌ترین کشور دنیا و بدترین کشور برای زنان» ارائه کند.

وی با اشاره به تجربه شخصی خود در افغانستان، درباره انتخاب نام مجموعه عکس‌هایش که در این دوره از جشنواره «ویزا برای تصویر» پرپینیان به نمایش در آمده، می‌گوید: همانطور که آمارهای رسمی هم تایید می‌کنند، متاسفانه افغانستان غمگینترین کشور دنیا ست و این تنها عنوانی بود که به ذهن می آمد و وجود داشت….

این مجموعه شامل سوژه‌هایی است نظیر کودکان کار، اعتیاد، ورزش و تحصیل زنان و دختران و یا حتی قبرستانهای کابل که به گفته ابراهیم نوروزی در پی سالها جنگی که آنجا اتفاق افتاده، «آنقدر تعدادشان زیاد است که حتی مسوولین هم نمی‌دانند در این شهر چند قبرستان وجود دارد».

سی و پنجمین دوره از فستیوال معتبر عکاسی خبری «ویزا برای تصویر» که از دوم سپتامبر آغاز شده، تا هفدهم همین ماه در شهر پرپینیان واقع در جنوب فرانسه برگزار می‌شود.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *