رشوه غنی به «حکمتیار» برای جلب حمایت حزب اسلامی

  • انتشار: ۱۱ اسد ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 67733

برخی منابع خبری از اعطای ۳۵۰۰ قطعه زمین رهایشی به «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی توسط اشرف غنی خبر می‌دهند.

«محمد کریم امین» عضو ارشد حزب اسلامی افغانستان خبر توزیع زمین توسط رئیس جمهور غنی به اعضای این حزب را تائید کرده و آن را بخشی از توافقنامه صلح حزب اسلامی با دولت افغانستان عنوان کرده است.

عضو ارشد حزب اسلامی به «خامه» گفت: فرمان اعطای 3500 قطعه زمین به حزب اسلامی روی میز کار اشرف غنی قرار دارد و قرار است رئیس جمهور این فرمان را به زودی امضا کند.

دولت در نظر دارد تا تحت عنوان پروژه «پیروزی» هزاران قطعه زمین را در شمال شرق کابل به اساتید مدارس، بازماندگان نیروهای امنیتی، خبرنگاران، مهاجرین و سایر قشرهای آسیب پذیر توزیع کند.

گفته می‌شود که اشرف غنی تحت عنوان توزیع زمین به قشرهای آسیب پذیر به دنبال معامله با حزب اسلامی است تا حمایت این حزب در انتخابات ریاست جمهوری این کشور کسب کند.

گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که اشرف غنی تلاش می‌کند تا با توزیع زمین‌های وسیع به حزب اسلامی در کابل حکمتیار نامزد انتخابات ریاست جمهوری را راضی کند که به نفع وی در انتخابات کنار بکشد.

«فهیم دشتی» رئیس اجرایی اتحادیه خبرنگاران افغانستان نیز با انتقاد از این موضوع تصریح کرد که اعضای حزب اسلامی تا کنون تسلیحات خود را به دولت افغانستان نکردند پس نباید یک چنین امتیاز بزرگی به این حزب داده شود.

کارشناسان نیز بر این باورند که حکمتیار به دلیل جنایات جنگی که انجام داده است هیچ شانسی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور ندارد و تنها برای کسب امتیاز و معامله در انتخابات نامزد شده است.

این در حالی است که پیش از این نیز نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اشرف غنی را به سوءاستفاده از امکانات و صلاحیت‌های ریاست جمهوری در راستای اهداف انتخاباتی متهم کرده بودند.