ربانی: کشورهای اسلامی برای آغاز گفتگوی بین الافغانی بر طالبان فشار آورند

  • انتشار: ۱۴ قوس ۱۴۰۰
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 124774

صلاح الدین ربانی رییس حزب جمعیت اسلامی از کشورهای اسلامی می‌خواهد که در نشست آینده خود در مورد افغانستان، برای آغاز گفتگوی بین‌الافغانی بر طالبان فشار وارد کنند.

ربانی همچنین در این اعلامیه که در صحفه فیسبوک خود منتشر کرده، نسبت به فرمان اخیر ملاهیبت‌الله رهبر طالبان واکنش نشان داده است.

او گفته که محتوای این فرمان از یک طرف نشانه‌ی نگاه تقلیل‌گرایانه طالبان به مساله حقوق زنان است و از سوی دیگر واقعیت دیدگاه این گروه را در قبال زنان نشان می‌دهد.

در اعلامیه آمده که این فرمان واضح می‌سازد، گروه طالبان هیچ برنامه‌ و تعهدی در قبال حقوق اساسی زنان ندارد.

اما؛ به باور حزب جمعیت، حقوق اساسی زنان شامل طیفی زیادی از مسائیل بنیادین به‌شمول حق آموزش، کار و مشارکت و فعالیت سیاسی است که در فرمان رهبر طالبان به آن اشاره نشده است.

این حزب افزوده که پس از تسلط طالبان بر افغانستان، زنان از حق آموزش، کار و مشارکت سیاسی‌شان محروم شده‌اند.

این در حالی است که رهبر طالبان در مورد حقوق شرعی و فردی زنان در افغانستان فرمان صادر کرده؛ اما در مورد حقوق اساسی زنان که حق کار، آموزش و مشارکت سیاسی و اجتماعی است، اشاره نشده است.

با این وجود، حزب جمعیت اسلامی گفته که انتظار دارد که در نشست سران سازمان همکاری‌های اسلامی بر طالبان فشارهای لازم وارد شود تا این گروه به حقیقت تن دهد.

در اعلامیه‌ی جمعیت اسلامی تأکید شده که طالبان باید با دیگر طرف‌های جامعه افغانستان بر سر حق حاکمیت ملی، اصول اساسی و حقوق شهروندی، از جمله حقوق زنان، ساختار نظام سیاسی بعدی و حق مشارکت سیاسی شهروندان وارد بحث شده و با رسیدن به اجماع در موارد یادشده، از وضعیت اسفناک کنونی عبور شود.

گفتنی است که وزرای خارجه کشورهای اسلامی تا دو هفته دیگر در مورد افغانستان در پاکستان تشکیل جلسه خواهند داد.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *