ربانی: نشست صلح استانبول فرصت های بزرگی در پی خواهد داشت

  • انتشار: ۱۴ حمل ۱۴۰۰
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 109635

صلاح الدین ربانی، وزیر امور خارجه سابق و سرپرست حزب جمعیت اسلامی در گفتگو با خبرگزاری آناتولی در رابطه با نشست مذاکرات بین‌الافغانی که قرار است در آینده‌ای نزدیک در استانبول برگزار شود گفت: این کنفرانس فرصت‌های بزرگی برای تمامی طرف‌های شرکت کننده در پی خواهد داشت. به همین دلیل دولت افغانستان، طالبان و کشور‌های منطقه باید صادقانه رفتار کنند.

رهبر حزب جمعیت اسلامی ادامه داد که ترکیه در ۲۰ سال اخیر نقش مهمی به ویژه در بخش صلح افغانستان داشته است و ساختار نشست‌های «قلب آسیا-روند استانبول» نیز موثر بوده است.

ربانی همچنین درباره حضور آمریکا و چالش‌های افغانستان گفت که آمریکا و سایر کشور‌ها نیز از برقراری صلح در اسرع وقت در افغانستان حمایت می‌کنند. با این حال، نشست دوحه که پیش از انتخابات آمریکا برگزار شده بود به ابزار تبلیغات انتخاباتی در آن دوره تبدیل شد.»

وزیر امور خارجه سابق درباره تیم مذاکره افغانستان نیز خاطرنشان کرد که اعضای تیم اعزامی افغانستان به نشست دوحه از سوی ریاست جمهوری این کشور انتخاب شده است و از همه نمایندگی نمی‌کند.

وی اظهار داشت که انتظار می‌رود علاوه بر مقامات بلندپایه، سران احزاب افغانستان نیز در کنفرانس صلح استانبول شرکت کنند. به همین دلیل احتمال زیاد وجود دارد که تصمیم‌های مهمی در این نشست گرفته شود.

صلاح الدین ربانی تصریح کرد: تصمیم‌های جدی در این کنفرانس گرفته خواهد شد، تمامی طرف‌ها باید دشمنی را کنار بگذارند و در این نشست شرکت کنند. باید روند جنگ و کشته شدن غیرنظامیان فورا متوقف شود.