ربانی عضویت قانونی، نور و ۵ عضو دیگر حزب جمعیت را تعلیق کرد/ تاکید ربانی بر مخالفت با توافقنامه سیاسی غنی و عبدالله

  • انتشار: ۱۳ سرطان ۱۳۹۹
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 88710

شماری از اعضای هیات رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان اخیرا در جلسه ای به ریاست عطا محمد نور، رئیس اجرایی این حزب اعلام کردند که صلاح الدین ربانی را از ریاست حزب جمعیت کنار گذاشته اند.

صلاح الدین ربانی، رئیس حزب جمعیت اسلامی افغانستان نیز در واکنش به این تصمیم اعلام کرد که عضویت هفت عضو ارشد جمعیت اسلامی از جمله عطا محمد نور و محمد یونس قانونی تعلیق شده است.

ربانی در اعلامیه‌ای  گفته است که عضویت عطا محمد نور، محمد یونس قانونی، کلیم الله نقیبی، عبدالحفیظ منصور، عبدالشکور واقف حکیمی، سید عنایت الله شاداب و عبدالستار مراد در جمعیت اسلامی به حالت تعلیق در آورده شده است.

وی افزوده است که کمیته‌ای را برای برگزاری کنگره این حزب به شکل اصولی و مطابق مفاد مرامنامه و اساسنامه جمعیت به زودی معرفی می‌کند.

وی در این اعلامیه بار دیگر مخالفت خود را با توافقنامه سیاسی عبدالله عبدالله و اشرف غنی ابراز کرده و گفته است که بر موضع قبلی خود پیرامون حکومت برخاسته از تقلب تاکید می‌کند.

به گفته وی، سهیم شدن اعضای این حزب در حکومت برآمده از تقلب به معنای «مشارکت شان در مهندسی تقلبات انتخاباتی» است.

ربانی همچنین خاطرنشان کرده که حزب جمعیت کار خود را به عنوان اپوزسیون سیاسی حکومت آغاز کرده و پس از رایزنی‌ با تمام احزاب و جریان‌های تاثیرگذار دیگر، گام‌های مشترک و اساسی را در این راه بر می‌دارد.

این حزب تاکید کرده که به صلح باور دارد و به زودی هیات مستقل و غیر حکومتی مذاکره‌کننده را برای مشارکت فعال این حزب در گفتگوهای ملی صلح با طالبان معرفی می‌کند.