رئیس جدید کمسیون اصلاح انتخاباتی منصوب شد

  • انتشار: ۲ ثور ۱۳۹۴
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 4463
رئیس کمسیون اصلاح انتخاباتی

منابع آگاه در ارگ ریاست‌جمهوری از انتصاب رئیس جدید کمیسیون اصلاحات انتخاباتی خبر دادند.

رهبران حکومت وحدت ملی پس از اختلافات فراوان بر سر انتصاب رئیس کمیسیون اصلاحات انتخاباتی کشور، «جان‌داد سپین‌غر» را به ریاست این کمیسیون انتخاب کردند.

«سید آقا فاضل سنچارکی» مشاور فرهنگی «عبدالله عبدالله» رئیس‌اجرایی دولت نیز این خبر را تأیید کرده است.

جان‌داد سپین‌غر پیش از این به عنوان رئیس‌اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان مشغول به کار بود.

سپین‌غر در حالی از سوی حکومت وحدت ملی به سمت رئیس جدید کمیسیون اصلاحات انتخاباتی منصوب می‌شود که در ماه گذشته «شکریه بارکزی» رئیس پیشین این کمیسیون از این سمت برکنار شد.

برکناری بارکزی از پست رئیس کمیسیون اصلاحات انتخاباتی افانستان به دلیل اختلافات موجود میان عبدالله و اشرف‌غنی بر سر تعیین رئیس این کمیسیون اتفاق افتاد.

پس از تعیین شکریه بارکزی به سمت ریاست کمیسیون مذکور توسط محمد اشرف‌غنی رئیس، عبدالله عبدالله این اقدام غنی را خودسرانه خوانده و با آن مخالفت ورزید که سرانجام منجر به برکناری بارکزی گردید.

انتخاب سپین‌غر به عنوان رئیس کمیسیون اصلاحات انتخاباتی در شرایطی رقم می‌خورد که اعضای این کمیسیون خواهان تعدیل در لایحه قوانین ارائه شده از سوی حکومت برای این کمیسیون هستند.

«صدیق‌الله توحیدی» معاون کمیسیون اصلاحات انتخاباتی در این باره گفت: در صورتی که تعدیل در لایحه کمیسیون اصلاحات افغانستان ایجاد نشود، عملا تصمیم‌گیری از سوی این کمیسیون برای بوجود آوردن اصلاحات در نظام انتخاباتی این کشور ناممکن و حضور آن نمادین خواهد بود.

وی تصریح کرد: چنانچه در لایحه اصلاحات کمیسیون انتخابات افغانستان تعدیل صورت نگیرد، این کمیسیون هیچ صلاحیتی نخواهد داشت و حکومت وحدت ملی هیچ الزامی برای قبول و اجرای پیشنهادات آن نخواهد داشت.