رئیس‌جمهور چین جواب «اون» را داد

  • انتشار: ۱ عقرب ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 122981

خبرگزاری دولتی کوریای شمالی گزارش کرد، شی جینپینگ،‌رئیس جمهور چین در اظهاراتی بر حمایتش از تلاشها برای تقویت روابط دوجانبه با کوریای شمالی تاکید کرد.

به نقل از خبرگزاری یونهاپ، رئیس جمهور چین این اظهارات را طبق گزارش خبرگزاری رسمی کوریای شمالی در پاسخ به یک نامه پیشتر فرستاده شده از سوی کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی به مناسبت هفتاد و دومین سالگرد روز ملی چین مطرح ساخته است.

شی جینپینگ، رئیس جمهور چین در پاسخ به این نامه بر اهمیت روابط بین کوریای شمالی و چین تاکید و بر تمایلش برای ارتقای این روابط دوجانبه و رساندنش به “سطحی جدید” تاکید کرد.

کوریای شمالی و چین در ضمن تداوم بن بست در مذاکرات هسته‌ای بین پیونگ یانگ و واشنگتن و تشدید رقابت میان چین و آمریکا، بر روابط نزدیک خود تاکید کرده‌اند. خبرگزاری رسمی کوریای شمالی در گزارشی نوشت، رئیس جمهور چین “تمایلش را برای روند پایدار پیشبرد روابط و رساندن آن به مرحله ای جدید با تقویت ارتباطات استراتژیک ، تعمیق دوستی و همکاری و هدایت آنها از طریق تلاشهای مشترک با کیم جونگ اون در راستای تقویت حمایت متقابل ابراز کرد.”

بر اساس این گزارش شی جینپینگ همچنین خاطرنشان کرد که کوریای شمالی و چین “توسط کوه و رودخانه‌های یکسانی به هم متصل هستند و دوستی سنتی بین دو کشور با گذشت زمان محکم‌تر می‌شود.”

پیش از این، کیم جونگ اون قول داده بود که “دوستی پیونگ یانگ-پکن را به نقطه استراتژیک جدیدی طبق الزامات دورانها و خواسته مردمان دو کشور ارتقا دهد”.

چین در طول جنگ شبه جزیره کوریا که با آتش بس ۲۷ ژوئیه ۱۹۵۳ به پایان رسید ، در کنار نیروهای کوریای شمالی علیه سربازان کوریای جنوبی ، آمریکا و سازمان ملل جنگید. یکشنبه مصادف با هفتادمین سالگرد ورود چین به این جنگ است.

کوریای شمالی در پی تداوم بن بست در مذاکرات هسته‌ای با آمریکا به دنبال حفظ روابط نزدیکتر با چین به عنوان متحد سنتی خود بوده است.

منبع: ایسنا

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *