دیپلماتهایی که هرگز به وطن باز نمی گردند، گزارشی درباره پناهنده شدن دیپلماتها

  • انتشار: ۲۶ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 32100

اطلس- تعداد زیادی از دیپلماتهای وزارت خارجه که برای فصلهای کاری به برخی کشورهای خوش آب و هوا سفر می کنند، همانجا رحل اقامت می افکنند و هرگز به کشور باز نمی گردند.
به گزارش خبرگزاری اطلس، شبکه خصوصی «تلویزیون یک» افغانستان گزارش داده است که در چند سال گذشته ۲۰۳ تن از دیپلومات‌ها بعد از ختم وظیفه به وطن برنگشته اند.
گفته می شود که بسیاری این افراد یا در کشورهایی که در آن به ماموریت سیاسی گماشته شده بودند درخواست پناهندگی ارائه کرده اند و یا این که به یک کشور سومی رفته و پناهنده شده اند.
یافته های تلویزیون یک نشان می دهند که در میان این دیپلومات‌ها چندین نفر شان به عنوان سفیر از جمله در فرانسه، هالند و سویس ایفای وظیفه می نموده اند.
شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان روز دو شنبه با آن که از شمار دقیقی نام نبرد، اما تائید کرد که در چند سال گذشته شماری از دیپلومات های افغان در برخی از کشورهای خارجی درخواست پناهندگی کرده اند.

شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان

شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان

عدم بازگشت دیپلومات های افغانستان با پایان یافتن زمان ماموریت شان پدیده ای تازه نیست. برنگشتن دیپلومات‌های افغان از برخی کشورهای غربی چند سال است که ادامه دارد. اما به نظر می‌رسد به ویژه از زمانی که خشونت ها شدت گرفته و دورنمای ثبات در افغانستان کمرنگ شده است، درخواستی‌های پناهندگی دیپلومات‌ها افزایش یافته است.
اطلاعات نظامی نشان می دهند که پس از سرنگونی رژیم طالبان و گذشت شانزده سال، حالا حدود ۱۱ درصد خاک افغانستان را گروه های تروریستی در کنترول داشته و در مساحت ۳۰ درصد این کشور رویارویی نظامی جریان دارد. بخش عمده راهبرد گروه های دهشت افگن را حمله بر کارمندان دولتی تشکیل می دهد.
سازمان ملل در گزارش تازه سه ماهه اش، نسبت به افزایش رقم قربانیان ملکی در افغانستان ابراز نگرانی کرده است. در بخشی از این مطلب آمده است که رقم زخمیان و جان باختگان حملات هدفمند در نقاط مختلف افغانستان در حال افزایش است. به بیان این سازمان بین المللی، در نه ماه سال جاری نظر به همین دوره زمانی سال گذشته، رقم قربانیان حملات این چنینی ۱۳ درصد بالا رفته که در این میان آمار کشته شدگان افزایش ۳۳ درصدی را نشان می دهد.

انتهای پیام