دیدبان شفافیت افغانستان: آمریکا برای به دست آوردن معادن افغانستان، حکومت را تحت فشار قرار داده است

  • انتشار: ۲۸ حوت ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 38482

سازمان دیدبان شفافیت افغانستان آمریکا را به تحت فشار قراردادن حکومت افغانستان به منظور بدست آوردن قراردادهای بزرگ معادن کشور متهم کرد.

سید اکرام افضل رئیس اجرایی سازمان دیدبان شفافیت افغانستان میگوید آمریکا برای تامین هزینه جنگ افغانستان به کابل فشار وارد میکند تا قراردادهای بزرگ استخراج منابع طبیعی و معادن را به امضا برساند.

وی که روز گذشته در یک نشست خبری در کابل صحبت میکرد، با ابراز نگرانی از تمایل شرکت های آمریکایی از جمله بلک واتر برای استخراج معادن افغانستان گفت: «با توجه به ظرفیت کاری وزارت معادن افغانستان، انعقاد قراردادهای بزرگ استخراج معادن در شرایط فعلی با شرکت های آمریکایی زمینه ساز فساد خواهد شد.»

رئیس اجرایی سازمان دیدبان شفافیت معتقد است هرگونه  قرارداد استخراج و بهره برداری از معادن افغانستان باید بصورت شفاف ترتیب داده شود و شرکت های طرف قرارداد نیز باید حسابدهی داشته باشند.

آقای افضل تأکید کرد که در صورت نادیده گرفتن منافع ملی و عقد این قراردادها با شرکت‎های امریکایی، فساد و جنگ در افغانستان گسترش میابد.

این اظهارات رئیس اجرایی دیدبان شفافیت افغانستان در حالی مطرح می شود که پیش از این رسانه های آمریکایی گزارش داده بودند که معادن دست نخورده افغانستان، باعث شده است که دونالد ترامپ نیروهای آمریکا را در افغانستان نگه دارد.