دعای زندانی برای رهایی از زندان

  • انتشار: ۲۳ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 77640

وقتی اسم زندان می آید، ذهن ما یک چهار دیواری محکم با تعدادی نگهبان را متصور می شود که خشک و
خشمگین ایستاده اند و از زندانی ها مراقبت می کنند. حقیقت هم تا حدودی همین است. کسانی که در زندان عزیزی دارند می توانند درک بیشتری از این مفهوم داشته باشند. دعای زندانی و رهایی از زندان از جمله دعاهایی است که نور امیدی در دل زندانی ها و خانواده های آنان روشن می کند.

این که بدانند چیزی هست که بتوانند به آن متوسل شده و از خدا بخواهند تا زندانی شان آزاد شود، یک امید است و امید، خود می تواند یک راه برای گشایش مشکلات باشد.

زندانیانی که بی گناه در زندان هستند، یا کسانی که از کرده خود به شدت پشیمانند و به امید آزادی روز و شب خود را می گذرانند، شاید با دعاهایی که برای این موقعیت ها گفته شده است بتواند ارتباط خوبی با خدا بر قرار کند.

خداوند متعال نیز به واسطه همین ادعیه و مناجات، می خواهد ما را به خود نزدیک کند و هر کدام از این دعاها را بهانه ای قرار داده برای برقراری ارتباط بندگان با خودش.

دعای زندانی

دعای زندانی برای رهایی از بند

در خصوص این دعا روایتی بدین شرح منقول است که، شخصی مدت زیادی در شام زندانی و تحت آزار و اذیت بود. شبی در خواب دید که حضرت فاطمه زهرا نزد او آمده و او را به خواندن این دعا سفارش می کند.

شخص زندانی شروع به خواندن دعا می کند و نتیجه آن خیلی زود برایش معلوم می گردد. بعد از مدت کوتاهی از زندان آزاد شده به خانه اش باز می گردد.

این سفارش حضرت فاطمه به عنوان یک دعای سریع الاثر و فوق العاده برای رهایی از زندان آمده است. این دعا به شدت مجرب است و ان‌شاءالله راه گشای کار شما نیز باشد. متن دعا به این صورت است:

اللهم بحق العرشِ و من علاهُ و بحق الوحیِ و من أوحاهُ و بحق النّبیِّ و من نبّأَهُ و بحق البیتِ و من بَنَاهُ. یا سامع کُلَّ
صوت، یا جامع کلِّ فوت، یا بارِیءَ النّفوس بعد الموتِ، صلِّ علی محمدٍ و أهل بیتِه و آتِنا و جمیعَ المؤمنینَ و المؤمناتِ فی مشارقِ الأرضِ مغارِبِها فرجاً مِن عندِکَ عاجِلاً بِشهادَهِ أن لا اله الا الله و أنَّ محمداً عبدُک و رسولُک صلی الله علیه و آله و علی ذریتهِ الطیبین الطاهرین و سلّم تسلیماً کثیراً.

خداوندا، به حق آسمان و کسی که بر آن است و به حق وحی و آن کس که وحی را فرستاد. و به حق پیامبر و آن کس که به او پیام داد. و به حق کعبه و بنیانگذارش. ای شنونده هر نجوایی، ای جمع کننده هر آنچه که از دست
رفته، ای برگرداننده جان ها بعد از وفات. بر محمد و آل او درود فرست و ما و همه مردان و زنان با ایمان را در همه شرق و غرب زمین، گشایشی عنایت فرما به زودی زود. به گواهی کسی که معبودی جز او نیست. و همچنین
محمد بنده و رسول تو است. درود خداوند بر او و اهل بیتش و بر ذریه پاک او و سلام بسیار و تکمیل بر آنها باد.

دعای زندانی به روایتی دیگر

آمده است که اگر کسی به ناحق زندانی شده باشد، با خلوص نیت و با توجه به خداوند و التفات به معانی آن، دعای زیر را بنویسد. بعد از نوشتن، آن را به بازوی راست خود ببندد.

مداومت بر خواندن این آیه ها نیز سفارش شده است، گفته اند بعد از این که به بازو بسته شد بر خواندن آن نیز سعی بسیار کنند و به صورت شبانه روزی و مداوم بخوانند. این آیات دعایی است تجربه شده و با عنایت الهی منجر به آزادی زندانی شما نیز خواهد.

فلمّا دَخَلوا علی یوسفَ آوی إلیهِ أبَوَیهِ و قال ادخلوا مصر أن شاء الله آمنین* و رَفَعَ أبَوَیهِ علی العرش و خَرّوا له سجّداً و قال یا أبَتِ هذا تأویلُ رؤیایَ مِن قبلُ قد جَعلها ربّی حقاً و قد أحسنَ بی إذ أخرجَنی من السِّجن و جاء بکُم مِّنَ
البدوِ من بعدِ أن نّزغ الشیطانُ بینی و بین إخوَتی إنّ ربّی لطیف لِّما یشاءُ أنّهُ هو العلیمُ الحکیم* آیه ۹۹ و ۱۰۰ سوره یوسف. (برای خواندن ترجمه این آیه به قرآن مراجعه فرمایید)

دعای زندانی در دیگر آیات و روایات

یکی دیگر از آیات قرآن که به عنوان دعای زندانی از آن یاد شده است می توان به آیه ۵۸ سوره انبیاء اشاره کرد. خواندن آیه برای آزاد شدن زندانی بسیار سفارش شده است.

آیه شریفه ۵۸ سوره أنبیاء: فجعلَهُم جُذاذاً إلّا کبیراً لهُم لعلّهم إلیه یرجِعونَ* (پس همه آنها را جز بت بزرگشان قطعه قطعه کرد، شاید به او رجوع نمایند.)

گفته شده است که خواندن این آیه به شمار صد هزار مرتبه، باعث می شود زندانی شما از زندان خلاص شود. البته نیاز نیست این تعداد در یک جلسه گفته شود. بلکه شما می توانید با دقت در شمارش آن، در چند جلسه آن را به اتمام برسانید.

از دیگر دعاهایی که در این خصوص وارد است، خواندن این ذکر می باشد. ذکری که تجربه شده است و کسانی که بر آن مداومت کرده اند برای شان نتیجه بخش بوده است.

آن دعا این است : یا صبورُ یا حلیمُ لا صبرَ فی صبرِکَ اِکفِنی شرَّ عبدِک بِرحمتک یا أرحم الرّاحمین.

خواندن هر کدام از این ادعیه و آیات توسط هم زندانی و هم خانواده او بسیار سفارش شده است. امید است که به واسطه خواندن این دعاها، به خداوند نزدیکتر شده و به آن وسیله مشکلات مان مرتفع گردد.

تأثیر دعا بر زندگی انسان

خداوند دعا را اسبابی قرار داده است تا بدان وسیله توجه و التفات او به خداوند عالمیان زیاد شود. دعا وسیله ایست برای راز و نیاز بنده با معبود. تا به وسیله آن خداوند را صدا زده و از او برای مشکل خود درخواست کمک کند.

این که خداوند از همه چیز آگاه است و از خواست قلبی همه آگاهی دارد، به جای خود، اما همان طور که شنیده ایم، هیچ کاری بدون تلاش و شاید کشیدن رنج، به ثمر نمی رسد.

ما هم برای این که به نتیجه دلخواه خود برسیم باید وارد ارتباط تنگاتنگ با خدا شویم، تا شاید حداقل با این عبادت تاجرگونه، بتوانیم راهی برای ارتباط با خدا پیدا کنیم و به آن وسیله دعای مان نیز مستجاب شود.