دست رد عمران خان به سینه عزاداران هزاره ؛ باج نمی دهیم!

  • انتشار: ۲۰ جدی ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 103886

عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان، خواسته‌های عزاداران معترض هزاره در بلوچستان این کشور را رد کرده و گفت دولتش به کسی باج نمی‌دهد.

به نوشته ایندیپندنت، شش روز پس از کشته شدن دست‌کم ۱۰ معدن‌کار هزاره (شیعه) در حمله‌ای نژادپرستانه در شهر کویته پاکستان، صدها نفر با اعتراض به این حمله، از دفن اجساد قربانیان خود خودداری کردند.

زنان و مردان معترض، از عمران‌خان، نخست‌وزیر این کشور خواسته‌اند تا برای همدردی و شنیدن درد و رنج مداوم هزاره‌های پاکستان از اسلام‌آباد به کویته برود. هوای سرد و مذاکرات پی‌درپی دولت عمران‌خان در سطح وزیر کشور هم نتوانسته است معترضان آسیب‌دیده را منصرف کند.

هفته پیش افراد مسلح ناشناس به یک معدن زغال‌سنگ در ایالت بلوچستان هجوم بردند و کارگران را بازداشت کردند و پس از آن که متوجه هویت هزاره‌ آنها شدند،‌ آنان را به قتل رساندند.

عمران‌خان با خانواده قربانیان ابراز همدردی کرده اما گفته است که حاضر نیست به کسی باج بدهد و از مردم خواست تا اجساد را دفن کنند.

هزاره‌های کویته بیش از ۲۰ سال است که قربانی حملات هدفمند نژادپرستانه‌ای می‌شوند که تاکنون صدها کشته برجای گذاشته است. معترضان این بار پس از حمله اخیر، یکی از بزرگراه‌های اصلی کویته مرکز ایالت بلوچستان را بسته‌اند.

داعش مسئولیت حمله اخیر را به عهده گرفته است. اما پیش از ظهور داعش، گروه‌های افراطی مانند لشکر طیبه، جیش محمد و طالبان نیز در حمله به هزاره‌های پاکستان دست داشتند و مسئولیت آن را به عهده می‌گرفتند.