در انفجار روز گذشته در ننگرهار تنها نامزد سیک ها برای پارلمان کشته شد

  • انتشار: ۱۱ سرطان ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 44486

در انفجار روز گذشته در شهر جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار علاوه بر کشته شدن 19 تن از غیر نظامیان، اوتار سینگ تنها نامزد جامعه سیک های افغانستان نیز جان خود را از دست داده است.

حدود ساعت چهار عصر روز گذشته (یکشنبه)، یک حمله قدرتمند انتحاری در ناحیه اول شهر جلال آباد ولایت ننگرهار جان ۱۹ نفر را گرفت. بیشتر کشته‌های این رویداد شهروندان سیک و هندوی افغانستان بودند که به استقبال از رئیس جمهور غنی در آنجا جمع شده بودند.

اوتار سینگ خالصه تنها نامزد سیک های افغانستان برای انتخابات پارلمانی آینده افغانستان نیز در بین کشته شدگان این حادثه است.

بر اساس گزارش‌ها، اوتار سینگ از چهره‌های بسیار فعال سیک‌های افغانستان که نامش در فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات پارلمانی منتشر شده، در حمله انتحاری روز گذشته در شرق افغانستان کشته شده است.

سفارت هند در کابل، به کشته شدن دست‌کم ۱۹ نفر و زخمی شدن ۲۰ تن دیگر در این انفجار انتحاری، واکنش نشان داده و این حمله را به شدت محکوم کرده است.

فرمانده پولیس ننگرهار گفت حمله کننده انتحاری زمانی آنها را هدف قرار داد که این شهروندان هندو و سیک افغانستان در راه رفتن به دفتر والی ننگرهار بودند تا در آنجا با محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان دیدار کنند.

اقلیت سیک و هندو در افغانستان از دهه ها پیش به این سو با خشونت و تبعیض روبرو هستند. فعلا شمار آنان در افغانستان فقط به حدود یک هزار تن می رسد.

اقلیت های دینی و مذهبی همواره در افغانستان در دوران حکومت های اسلامی، از سوی اسلامگرایان افراطی مورد حمله قرار گرفته اند.