دریم کچر؛ محافظ رویاها و کابوس گیر

  • انتشار: ۲۸ اسد ۱۳۹۹
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 92125

در مطلب امروز همراه شما خوانندگان عزیز هستیم با معرفی یک کاردستی جذاب، کاربردی و با داستانی زیبا و دلنشین. پس همراه ما باشید تا درباره دریم کچر بیشتر بدانیم.

نوع نگاه ما به دریم کچر می تونه تعریف ما از این شیء را ارائه بده، بعضی از ماها دوست داریم این وسیله رو فقط به عنوان یکی از هزاران شیء تزئینی که در دکوراسیون خونه به کار می بریم استفاده کنیم و فقط به رنگ و طرح و ست کردنش با بقیه چیدمان مون فکر می کنیم.

آموزش ساخت دریم کچر
آموزش ساخت دریم کچر

یک ابزار سنتی و زیبا که می تونه نقش و رنگ بهتری به محل و فضای زندگی مون بده و در عین سنتی بودنش بروز و طبق مد هست.

نگاه عمیق تری هم میشه به دریم کچر داشت، به عبارت دیگه می تونیم با توجه به سابقه تاریخی و داستان هایی که در مورد فلسفه و خواستگاه این وسیله وجود داره بریم سراغ اون و طبق افسانه های موجود برای دریم کچر و بر طبق برخی اعتقادات از این وسیله در چیدمان خونه هامون استفاده کنیم.

شکل ظاهری و کلی دریم کچر تشکیل شده از یک حلقه و کمی نخ یا طناب که می تونیم در نهایت اون را با چند تا پر و مهره های رنگی و یا آویزها و نمادهای مقدس یا بومی تزئینش کنیم.

Dreamcatcher در زبان انگلیسی به معنی دام خواب است و برخواسته از فرهنگ بومیان آمریکای جنوبی می باشد.

بافت داخل حلقه بافتی شبیه تارهای عنکبوت بوده و داستان های زیبایی در مورد آن گفته شده است.

افسانه های پیرامون دریم کچر

در مورد اینکه دقیقا ریشته و منشأ پیدای دریم کچر چیست و اصلا چطور شد که توانست جای خود را در فرهنگ های کشورهای مختلف باز کرده و استفاده از آن فراگیر و عمومی شود داستان های زیادی گفته شده است، اما قدیمی ترین قصه، داستانی است در مورد مادر عنکبوت ها که فرزندانش در گوشه گوشه زمین افتاده اند و به همین دلیل مادر و بزرگ ها تورهایی جادویی می بافند برای نجات بچه ها.

همین داستان بعدها سبب شد که بومیان آمریکای جنوبی، هنگام تولد بچه ها، چیزی به شکل دریم کچر های امروزی ببافند و به گهواره کودکان بیاویزند تا هرچه خواب و خیال بد و کابوس است از بچه ها دور شود.

این عقیده بعد ها کمی گسترش یافت و سایر قبایل و اقوام هم از کابوس گیر به عنوان دور کننده انرژی های منفی و به وسیله ای که می تواند خواب های پریشان بد و کابوس های وحشتناک را از انسان دور کند استفاده شد.

دریم کچر محافظ رویاها
دریم کچر محافظ رویاها

همزمان با اینکه این وسیله به عنوان کابوسگیر مورد استفاده قرار گرفت برخی بر این اعتقاد شدند که دریم کچر علاوه بر کاربرد قبلی خود می تواند محافظ رویاهای خوب نیز باشد و انرژی های منفی خواب را در تارهای خود به دام انداخته و در عوض رویاهای خوب و انرژی های مثبت در منافذ تار مانند دریم کچر به افراد در معرض این وسیله خواهد رسید.

اشکال بی نظیر و متنوع دریم کچر

امروزه دریم کچر جدای از افسانه های پشت سرش به عنوان یک وسیله زینتی در دکوراسیون منازل بسیاری از ما جای گرفته و حتی به عنوان منبعی برای درآمد برخی از افراد در آمده است.

دریم کچر هایی در طرح ها و رنگ های زیبا و متنوع که می تواند حسابی حال و هوایمان را با زیبایی بی نظیر شان عوض کنند.

در حال حاضر از دریم کچر نه تنها در اتاق خوادب که حتی به عنوان گوشواره، جا کلیدی، آویز ماشین، گردن آویز و… استفاده می شود.

دریم کچر محافظ رویاها
دریم کچر محافظ رویاها

آموزش ساخت دریم کچر

برای ساخت یک دریم کچر زیبا شما به امکانات زیادی نیاز ندارید، فقط کافی است تا یک حلقه فلزی و کمی نخ یا طناب داشته باید، و در انتها چند تا روبان و مهره های رنگی و پرهای تزئینی.

آموز ساخت دریم کچر
آموز ساخت دریم کچر

همچنانکه در تصویر می بینید فقط کافی است تا طناب را با گره های منظم به حلقه وصل کنید.

آموز ساخت دریم کچر
آموز ساخت دریم کچر

بعد از اینکه تمام سطح حلقه را پوشاندید می توانید به سلیقه خودتان به دریم کچر روبانهای رنگی همراه با مهره و حتی نمادهایی مانند چشم زخم و چرهای تزئینی متثل کنید.

آموز ساخت دریم کچر
آموز ساخت دریم کچر