دریافت سیگنالهای منظم از اعماق فضا/ افزایش امید به شناسایی حیات در سیارات دیگر

  • انتشار: ۵ سنبله ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 93440

منجمان با بررسی الگوی یک سیگنال رادیویی از اعماق فضا به نظم و توالی ارسال آن پی بردند که این موضوع امیدها را برای شناسایی حیات در سیارات دیگر افزایش داده است.

یکی از چالشهای اساسی بشریت پیدا کردن حیات و شناسایی موجودات زنده دیگر در سیاره‌ای غیر از سیاره زمین است و یکی از سوالات اساسی بشریت این است که آیا حیات در سیارات دیگر وجود دارد؟

در راستای پاسخ به این سوال منجمان و محققان چینی و آلمانی یک سیگنال رادیویی را که از یک رادیو تلسکوپ چینی دریافت شده بود مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند که این سیگنال دارای نظم در ارسال است.

دانشمندان روی الگوی این سیگنال رادیویی که در ژوئن سال گذشته دریافت شده بود تحقیقاتی انجام دادند و با توجه به این الگوی ارسال انتظار داشتند که این سیگنال مجددا در ماه آگوست ارسال شود که دقیقا طبق پیش‌بینی ستاره شناسان این اتفاق افتاد. همین نظم در توالی و ارسال سیگنال رادیویی ستاره شناسان را نسبت به وجود حیات در دیگر سیارات امیدوار کرده است.

این سیگنال رادیویی که با عنوان FRB121102  ثبت شده است انرژی بالایی داشته و تکرار آن الگوی منظمی دارد، اغلب سیگنالهای رادیویی از فضا دریافت می شوند اما هیچکدان دارای نظم و روند مشخصی نیستند.

تحقیقات بر روی روند دریافت سیگنال از طریق رادیو تلسکوپ چینی تا مارس ۲۰۲۱ ادامه خواهد داشت تا شاید اطلاعات دقیقتری از این سیگنال کسب شود.

منبع: تسنیم