درگیری در مرز تورخم؛ بد رفتاری های پولیس پاکستان با مهاجرین افغانستان افزایش یافته است

  • انتشار: ۲۱ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس:
  • شناسه مطلب: 152757

شورای مهاجران افغانستان در پاکستان می‌گوید که پس از درگیری‌های مرزی میان نیروهای افغانستان و پاکستان، پولیس پاکستان در شهر کراچی بیش از ۱۰۰ تن مهاجر افغانستانی را بی‌گناه بازداشت و آزار و اذیت کرده اند.

میراحمد رووف، ریس شورای مهاجران افغانستان در پاکستان، می‌گوید که پس از درگیری‌های مرزی میان نیروهای افغانستان و پاکستان، پولیس پاکستان در شهر کراچی بیش از ۱۰۰ تن مهاجر افغانستانی را بی‌گناه بازداشت و آزار و اذیت کرده اند.

او با بیان اینکه بازداشت‌ها نگرانی‌های زیادی را در میان مهاجران افغانستانی ایجاد کرده است، افزود که به بهانه مهاجران غیر قانونی جریمه‌های بسیار سنگینی نیز از افغانها اخذ می‌کنند.

فیض الله ترک، مهاجر افغانستان در پاکستان در این باره می‌گوید: ما شاهد بودیم که پولیس پاکستان روز گذشته در شهر کراچی بیشتر از صد نفر را دستگیر کرد و این روند ادامه دارد.

از سویی‌هم، سرفراز بوگتی، وزیر داخله پاکستان با هشدار اخراج مهاجران غیرقانونی در پاکستان، بر عملی ساختن طرحی مبنی بر باز گردادند مهاجران به کشور شان تاکید ورزیده است.

سرفراز بوگتی، گفته است: ما یک برنامه‌یی را ایجاد کرده‌ایم که از سوی اداره نیروهای استراتیژیک پاکستان نیز تایید شده است.

بربنیاد این طرح، هر قدر مهاجران غیرقانونی که در پاکستان حضور دارند، از هر کشوری که باشند، هشدار دریافت کرده و به کشور شان برگردانده خواهند شد. اما مهاجران قانونی در کشور ما همچون هر کشور دیگری، می‌توانند حضور داشته باشند.

سرافراز بوگتی، همچنان گفته است که اعضای گروه تحریک طالبان که از افغانستان وارد پاکستان می‌شود، اگر افغان باشد یا نباشد هراس‌افگن هستند و اسلام‌آباد پاسخ حملات شان را می‌دهد.

در همین حال، وزارت مهاجران و عودت کنندگان طالبان از میزبانان پناهجویان افغانستانی به ویژه پاکستان می‌خواهد که به حقوق جهانی پناهجویان تمکین کنند.

عبدالمطلب حقانی، سخنگوی وزارت مهاجران و عودت کنندگان طالبان به رسانه‌ها گفته است که از همه کشورهای میزبان می‌خواهیم که رفتار انسانی با افغانستانی ها داشته باشند و حقوقی را که بربنیاد قوانین بین‌المللی داده شده، برای آنان بدهد.

این در حالی است که دو روز قبل نیز پولیس کراچی پاکستان ۱۲۱ تن از مهاجرین افغانستانی را بازداشت کرده بودند.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *