درخواست سازمان ملل برای خویشتنداری در پی حادثه کشتی ایرانی

  • انتشار: ۱۹ حمل ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 110024

به نقل از خبرگزاری فرانسه، سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد بعد از انفجاری که روز سه شنبه در یک کشتی ایرانی در دریای سرخ روی داد و احتمال می‌رود رژیم صهیونیستی عامل آن بوده باشد، سازمان ملل متحد همه طرف‌ها را به خویشتنداری حداکثری در خاورمیانه فرا می‌خواند.

«استفان دوژاریک» سخنگوی سازمان ملل ضمن ابراز تاسف از این که چهارمین رویداد از این نوع در مدت کمی بیش از یک ماه در منطقه روی می‌دهد، اعلام کرد: ما نگران هستیم و اگرچه شرایط (مربوط به این واقعه) اندکی روشن است، ما می‌خواهیم بر اهمیت موضوع برای طرف‌های مربوطه از جمله کشور‌های منطقه برای حفظ خویشتنداری حداکثری تاکید کنیم.

او در ادامه افزود: سازمان ملل متحد از این کشور‌ها درخواست می‌کند از اتخاذ تدابیری که به تشدید تنش منجر می‌شود، خودداری و به ویژه تعهدات خود را درباره حقوق بین الملل رعایت کنند.

یک روز بعد از انفجاری با منشاء ناشناخته، ایران روز چهارشنبه اعلام کرد «یک کشتی تجاری» ایرانی به نام ساویز در حال عبور از دریای سرخ خسارت دیده و این در حالی است که در برخی خبر‌ها به یک حمله «تلافی جویانه» از سوی رژیم صهیونیستی اشاره شده است.

برخی خبرگزاری ها، ساویز را به عنوان یک کشتی که نیرو‌های مسلح ایران از آن استفاده می‌کنند، توصیف و اعلام کردند: انفجار مین‌های مغناطیسی روی بدنه آن خسارت وارد کرده است.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز به نقل از یک منبع رسمی آمریکایی گزارش داد: اسرائیلی‌ها به آمریکا اطلاع داده اند نیرو‌های آن‌ها حوالی ساعت هفت و سی دقیقه به وقت محلی (روز سه شنبه به ساویز) حمله کرده اند. مقامات اسرائیلی به این خبر روزنامه آمریکایی واکنشی نشان نداده اند.