درخواست روسیه برای صدور قطعنامه سازمان ملل درباره افغانستان

  • انتشار: ۲۴ اسد ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 118835

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه با ابراز نگرانی از شرایط موجود در افغانستان تاکید کرد: مسکو با دقت تحولات افغانستان را زیر نظر دارد و از وقوع فاجعه انسانی نگران است.

او افزود: این اتفاقات بسیار عجیب است، اما واقعیتی در برابر دیدگان بهت‌زده جهانیان است تا بدانند تفکرات و دخالت آمریکایی‌ها در امور داخلی دیگر کشور‌ها چه نتایج فاجعه‌باری به دنبال دارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه گفت: درگیری، پیشروی‌های سریع طالبان و ناکارآمدی محض دولت افغانستان به وضوح نشان می‌دهد، آنچه آمریکایی‌ها القاء می‌کردند، شعاری توخالی بوده و اشغالگری ۲۰ ساله نه تنها منجر به تقویت زیرساخت‌های دولت و ارتش نشد، بلکه فاجعه را عمیق‌تر کرده است.

زاخارووا افزود: جهان با وحشت در حال مشاهده نتایج آزمایش‌های ناموفق و تکراری آمریکاست که هیچگاه نیز از تاریخ درس عبرت نمی‌گیرند.

در همین حال ولادیمیر جباروف، نایب رئیس کمیسیون امور بین‌الملل شورای فدراسیون روسیه نیز با اشاره به ضرورت مداخله سازمان ملل متحد در رویداد‌های افغانستان گفت: سازمان ملل هرچه سریعتر باید قطعنامه‌ای درباره آغاز مذاکرات در افغانستان تصویب کند.

او افزود: این سند باید طرفین را برای جلوگیری از خونریزی گسترده ملزم کند و همه طرف‌ها را پای میز مذاکره بکشاند.

جباروف با تاکید بر اینکه شورای امنیت سازمان ملل درباره اتفاقات افغانستان باید واکنش نشان دهد، گفت: در حال حاضر پس از واکنش در سطح شورای امنیت، طرفین باید به پای میز مذاکره بیایند و به گفتگو بپردازند.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *