درخواست دادستان محکمه بین المللی جرایم از قربانیان جرایم جنگی در افغانستان برای ثبت شکایت شان

  • انتشار: ۳۰ عقرب ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 33518

فاتو بنسودا، دادستان محکمه بین المللی جزایی، از قربانیان جرایم جنگی در افغانستان خواسته که تا پایان ماه جنوری سال آینده میلادی شکایات شان را در این دادگاه ثبت کنند. خانم بنسودا رسما از قاضیان این دادگاه خواست اجازه تحقیق در مورد جرایم جنگی و جنایت علیه بشریت را در افغانستان صادر کنند.

او گفته “دلایل منطقی” وجود دارد که در مورد احتمال ارتکاب جرایم جنگی توسط نیروهای امریکایی، ماموران سازمان سی آی اِی، نیروهای دولت افغانستان و طالبان تحقیق شود. این تحقیقات موارد احتمالی چنین جرایمی را از سال ۲۰۰۳ تاکنون شامل می‌‎شود.

فاتو بنسودا، دادستان محکمه بین‌المللی جزایی در ماه نوامبر سال گذشته گفته بود که تصمیم‌گیری روی شروع تحقیقات راجع به جنایت‌های جنگی احتمالی در افغانستان قریب‌الوقوع است.

حدود یک ماه قبل دفتر بنسودا در یک ایمیل به خبرگزاری رویترز گفته بود که مقدار زیاد معلومات تازه از جانب حکومت افغانستان دریافت کرده است که می‌تواند روی این تصمیم تاثیرگذار باشد.

دادستان های محکمه بین‌المللی جزایی در بازرسی‌های اولیه شان «دوسیه‌های بالقوه» را در میان سه گروه از عاملان، یعنی طالبان و متحدین شان، مقامات افغانستان، و اعضای نیروهای مسلح ایالات متحده و استخبارات مرکزی این کشور، تشخیص کرده اند.

شروع تحقیقات رسمی روی این که آیا نیروهای امریکایی در افغانستان مرتکب جرایم جنگی شده اند، مناسبات قبلاَ پرتنش این کشور با محکمه بین‌المللی جزایی را تیره‌تر خواهد کرد که هنوز عضویت این محکمه را ندارد و در گذشته شدیداَ با آن مخالفت کرده است.

این معلومات که احتمالاَ شامل پیگرد جرایم احتمالی در داخل کشور است، حالا به صورت دقیق مورد بررسی قرار می‌گیرد. محکمه بین‌المللی جزایی تنها در صورتی صلاحیت قضایی دارد که یک کشور عضو، مانند افغانستان، عاجز از انجام چنین پیگردها و محاکمه‌ها و یا بی‌میل به انجام آن باشد.