دادگاه لاهه با سکوت از کنار جنایات آمریکا در افغانستان گذشت

  • انتشار: ۸ میزان ۱۴۰۰
  • سرویس: بین المللتیتر 1
  • شناسه مطلب: 121628

کریم خان دادستان جدید دادگاه کیفری بین‌المللی (لاهه) از آغاز دوباره تحقیقات حول افغانستان با تمرکز بر روی جنایات تروریست‌های داعش و گروه طالبان خبر داد، در حالی که جنایات ۲۰ ساله آمریکا علیه هزاران غیر نظامی جایی در این تحقیقات ندارد.

به نوشته وبسایت میدل ایست آی، کریم خان که در ماه ژوئن به دادستانی لاهه رسید، مدعی شده است که با روی کار آمدن طالبان در افغانستان، تحقیقات در خصوص ارتکاب جنایات جنگی در این کشور نمی‌تواند به شکل مناسبی ادامه یابد.

«فاتو بنسودا» دادستان سابق لاهه در سال ۲۰۱۹ به دلیل تلاش برای انجام تحقیقات در خصوص ارتکاب جنایت جنگی سربازان آمریکایی در افغانستان، از سوی دولت دونالد ترامپ تحت تحریم قرار گرفته بود. خانم بنسودا همچنین پرونده جنایات جنگی رژیم صهیونیستی در کرانه باختری را پیش می‌برد که در نهایت به علت افزایش بی سابقه فشار‌ها در دلو سال گذشته استعفا کرد و چند ماه بعد «کریم خان» انگلیسی جای او را گرفت.

اکنون آقای «کریم خان» تحقیقات در خصوص جنایات جنگی در افغانستان را از سر گرفته، اما نه جنایات آمریکایی‌ها، بلکه تمرکز این تحخقیقات بر روی اقدامات داعش و طالبان خواهد بود.

البته باید گفت «اشرف غنی» رئیس‌جمهور فراری افغانستان نقش اصلی را در توقف تحقیقات در خصوص جنایت آمریکا در افغانستان دارد، او سال گذشته به درخواست آمریکا از دادگاه لاهه خواست تا تحقیقات را توقف کرده و ادامه آن را به دولت کابل بسپارد.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.