دادگاه عالی فرانسه ممنوعیت پوشیدن عبا در مکاتب را تایید کرد

  • انتشار: ۱۸ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 152268

دادگاه عالی فرانسه ممنوعیت پوشیدن عبا در مکاتب این کشور را تایید کرد.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، دادگاه عالی این کشور شکایت‌ انجمن‌های اسلامی مبنی تبعیض‌آمیز بودن ممنوعیت پوشیدن لباس اسلامی در مکاتب را رد کرده و و مدعی شد این ممنوعیت منطبق بر قانون فرانسه است که به هیچ‌کس اجازه نمی‌دهد در مکاتب علایم قابل مشاهده‌ای از وابستگی به گروه‌های مذهبی بپوشند.

دادگاه با این استدلال که این ممنوعیت ناقض «حق احترام به حریم خصوصی، عبادت و آموزش و همچنین اصل منع تبعیض» نیست، ممنوعیت عبا در مکاتب را تأیید کرد.

گابریل آتال وزیر آموزش و پرورش فرانسه با صدور بیانیه‌ای جنجالی در تاریخ ۲۷ آگوست اعلام کرد که دانش‌آموزان دختر از پوشیدن عبا در مکاتب دولتی این کشور منع خواهند شد.

دولت امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه نیز ماه گذشته اعلام کرد که پوشیدن عبا را در مکاتب این کشور ممنوع می کند زیرا قوانین مربوط به سکولاریسم در آموزش را زیر پا گذاشته است.

پس از انتشار این خبر، انجمنی به نمایندگی از مسلمانان درخواستی را به عالی‌ترین دادگاه فرانسه ارائه کرد که در آن از مقامات دولتی به دلیل صدور این ممنوعیت شکایت می‌کرد.

آتال اعلام کرد که در نخستین روز از سال تحصیلی جدید، مکاتب فرانسه ۶۷ دانش‌آموز دختر را به دلیل امتناع از برداشتن عبای خود به خانه فرستادند.

گفتنی است عبا یا عبایه ردای تمام‌قد گشادی است که برخی زنان مسلمان از آن استفاده می‌کنند.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *