خط و نشان کوریای شمالی برای بایدن

  • انتشار: ۱۲ ثور ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 111873

کوریای شمالی امروز (یکشنبه) با صدور چند بیانیه از ایالات متحده و متحدانش در کوریای جنوبی انتقاد و تاکید کرد صحبت‌های اخیر از سمت واشنگتن اثباتی بر سیاست خصمانه آنها و نیازمند یک واکنش مقتضی از سوی پیونگ‌یانگ است.

به نقل از خبرگزاری رویترز، این بیانیه‌ها که در خبرگزاری دولتی کوریای شمالی موسوم به “کی‌سی‌ان‌ای” منتشر شد، پس از آن بود که روز جمعه کاخ سفید گفت مقام‌های آمریکایی بعد از چند ماه بررسی در سیاست خودشان در قبال کوریای شمالی را به پایان رسانده‌اند و در ادامه به چالش‌های پیش روی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا اشاره داشت که به دنبال فاصله گرفتن از شکست‌های دونالد ترامپ است.

در یکی از بیانیه‌ها یک سخنگوی وزارت خارجه کوریای شمالی، واشنگتن را به اهانت به شان رهبر کوریای شمالی از طریق انتقاد از وضعیت حقوق بشری این کشور متهم کرد. این سخنگو که نامی از او نیامده است، گفت انتقاد حقوق بشری دستاویزی است که نشان می‌دهد ایالات متحده خود را برای رویارویی همه‌جانبه با کوریای شمالی آماده می‌کند و بنابراین پاسخی درخور دریافت خواهد کرد.

در بیانیه دیگری کوآن جونگ گان، مدیرکل دپارتمان روابط با آمریکا در وزارت خارجه کوریای شمالی، به اولین سخنرانی بایدن در کنگره اشاره کرد که این رئیس جمهوری جدید گفت برنامه‌های هسته‌ای کوریای شمالی و ایران تهدید هستند و از طریق “دیپلماسی و بازدارندگی شدید” به آنها پاسخ داده خواهد شد.

کوآن جونگ گان گفت، این غیر منطقی است و تعدی به حق دفاع از خود کوریای شمالی به شمار می‌رود که ایالات متحده بازدارندگی دفاعی آن را یک تهدید قلمداد می‌کند. او گفت: اظهارات او به وضوح بازتاب نیت او برای حفظ سیاست خصمانه در قبال ماست و آمریکا بیش از نیم قرن است که این کار را می‌کند.

او افزود: صحبت از دیپلماسی در آمریکا با هدف لاپوشانی اقدامات خصمانه آنهاست و بازدارندگی آن تنها ابزاری برای اعمال تهدیدهای هسته‌ای علیه کوریای شمالی است. اکنون که سیاست بایدن روشن شده است، کوریای شمالی مجبور به اتخاذ تدابیر واکنشی می‌شود و در آن زمان آمریکا خودش را در شرایط بغرنجی خواهد یافت. آمریکا در آینده نزدیک با بدترین و بدتری بحران غیر قابل کنترل مواجه خواهد شد و این در صورتی است که با تفکر منسوخ جنگ سرد به سمت روابط کوریای شمالی – آمریکا برود.

کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا هنوز به تازه‌ترین بیانیه‌های کوریای شمالی واکنشی نشان نداده‌اند.  

در سومین بیانیه روز یکشنبه، کیم یو جونگ که از مقام‌های ارشد دولت و خواهر کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی است، به سختی از کوریای جنوبی بابت اینکه نتوانسته جلوی یک فراری را بگیرد که اطلاعیه‌های ضد شمالی‌ها منتشر نکند، انتقاد کرد.

به نوشته ایسنا، کیم یو جونگ گفت: ما مانورهای انجام شده به دست زباله‌های انسانی در کوریای جنوبی را یک تحریک جدی علیه دولت خود می‌دانیم و اقدامات مربوطه را بررسی خواهیم کرد.