خارش پوست را جدی بگیرید!

  • انتشار: ۲۳ ثور ۱۳۹۸
  • سرویس: سلامت
  • شناسه مطلب: 61167

دلایل متعددی برای خارش پوست وجود دارد که برخی از آنها مربوط به بیماری های پوستی است و برخی مربوط به بیماری های جدی تر دیگر مانند سرطان،ایدز و… .

خارش پوست، یکی از شایع ترین عواملی است که بیماران را مجبور می کند برای جلوگیری یا درمان آن به متخصصین پوست و موی مراجعه کنند.

بعضی اوقات خارش چنان شدید است که فرد، قادر به خوابیدن نبوده و امکان زندگی عادی برای فرد وجود ندارد. علل احتمالی خارش مزمن بیشتر از پوست خشک است و می تواند ریشه در بیماری هایی داشته باشد.

بیماری کلیوی :

خارش شدید در سراسر بدن، اغلب در افرادی که دچار بیماری کلیوی یا مبتلا به نارسایی مزمن کلیوی هستند، رخ می دهد.

در واقع یک مطالعه نشان داد که 42 درصد از بیماران دیالیزی دچار خارش متوسط ​​تا شدید کلیوی بودند.

آنتونی M. رزسی، MD، دستیار در مرکز سرطان Memorial Sloan Kettering و شفاخانه پروتستان نیویارک می گوید:”بعضی افراد آن را یک مزاحمت توصیف می کنند.”خارش” بسیار شدید دارم که در اوج خستگی شب از خواب بیدار می شوم.

علم هنوز کشف نکرده است که چرا بیماری کلیه باعث خارش می شود، اما پزشکان معتقد اند که با ایجاد سموم در بدن زمانی که کلیه ها قادر به حذف مواد زاید از جریان خون نیستند، اتفاق می افتد.

بیماری جگر :

خارش مدام و پیوسته می تواند یک نشانه خاموش بیماری جگر باشد. جایی که کم خونی ،می تواند یک نشانه اولیه بیماری جگر باشد.

داکتر سوزی، استادیار گروه پوست در دانشکده پزشکی ییل می گوید: «اگر جگر شما به درستی عمل نکند، اتفاقات جانبی مانند اسیدهای صفراوی باعث سمی شدن بدن می شوند.»

هدف اصلی این است که، بیماری جگر را درمان و دواهایی که می توانند اسید های صفراوی را از بین ببرند، تجویز کنند. پزشکان معمولا دواهایی را تجویز می کنند که می توانند جذب بدن از اسیدهای صفراوی را مهار کنند یا مقدار اسید صفراوی که به جگر بازگردانده می شوند را، کاهش دهند.

درماتوفیزیک :

اگر پوست بدن به آرامی خراشیده شوند، ناخن ها را نازک می کند، پوست های سرخ را روی پوست خود می گذارند که 15 تا 30 دقیقه طول می کشد تا محو شوند که ممکن است درماتوفیزیسم وجود داشته باشد.

اگر چه علت این مشخص نیست، کلینیک می گوید که این می تواند ناشی از استرس، عفونت ها، آلرژن ها یا داروهایی مانند پنی سیلین باشد.دکتر روخسار می گوید:”این یک وضعیت پوستی شدید است، جایی که پوست شما حساس به لمس و انتشار بیش از حد هیستامین است.”

مناطق لمسی و لباس، بیشترین حساسیت را به درماتولوژی دارند. تشخیص آسان است، اما اغلب اوقات تشخیص داده نمی شود، زیرا برای افرادی که به متخصص پوست متوسل می شوند، به اندازه کافی جدی یا ناراحت کننده نیست.

اگر خارش شدید باشد، پزشک میتواند آنتی هیستامین را برای تسکین التهاب تجویز کند.

بیماری نخاعی :

ظاهر شدن خارش مداوم وسط پشت (بدون جوش یا دانه) می تواند نشانه ی نوروپاتی ، نشانه ای از عصبانیت باشد. قبل از ارائه درمان، پزشکان ابتدا بیماری نخاعی را به عنوان یک علت، محروم می کنند.

تحقیقات نشان داده است که بیماری ستون فقرات، چه به علت سن یا آسیب، می تواند بر عصب فشار وارد کند و آن را خراب کند، که باعث احساس خارش در پوست می شود.

خارش های نوروپاتی ممکن است در یک طرف بدن و یا هر دو رخ دهد، اما اگر خراش تسکین نداشته باشد، پرچم سرخ بزرگ است.

داکتر روسی می گوید:”افراد مبتلا به اگزما احساس خارش می کنند. “اما [خارش عصبی] با خراش بهبود نمی یابد.

خارش، اغلب تشدید می شود.“بعضی ها می گویند احساس می کنند که حشرات بر روی آنها می خزند.

هنگامی که بیماری نخاعی یا سایر بیماری ها اتفاق افتاد،ممکن است خارش عصبی با کرم کپسایسین، که از مرچ داغ گرفته شده است، درمان شود، برای سوزاندن اعصاب که به طور نامنظم بر روی پوست شلیک می شود.

بیماری سلیاک :

جای زخم و تاول روی زانو ها ، آرنج ها، کپل ها و / یا موی سر، بسیار خارشی هستند و نشانه هایی از حساسیت پوستی بیماری سلیاک هستند.

”هنگامی که یک فرد مبتلا به بیماری سلیاک میلوتین مصرف می کند، سیستم ایمنی مخاطی در روده با تولید نوعی آنتیبادی به نام ایمونوگلوبولین پاسخ می دهد.”

جان زون، عضو هیئت مشاوره پزشکی دانشکده صحی بنیاد سلیاک، به celiac.org گفت: این آنتی بادی IGA به سلول های پوستی منتقل می شود تا پاسخ خارش را ایجاد کند. تجویز دوای «داپسون» می تواند تسکین دهنده خارش کوتاه مدت برای پوست باشد.

اما آسیب روده ای جدی است و بیماران باید یک رژیم غذایی بدون گلوتن برای زندگی را بپذیرند.

اگر آنها به خوردن گلوتن ادامه دهند، بیماران سلیاک ممکن است سوء تغذیه، کم خونی، کاهش استخوان، ورم معده و حتی سرطان بگیرند.

لنفوم :

داکتر سوزی می گوید:”چیز دیگری که شما باید از اختلالات خون جلوگیری کند.” از 5 تا 30 درصد لنفوم ها مانند هاجکین و غیر هودکین می تواند خارش داشته باشد، خارش با تحریک یا بدون تحریک، می تواند اولین علامت بیماری هوچکین باشد که احتمالا ناشی از سیتوکین ها، مولکول های سیگنال سلولی است که موجب التهاب در پاسخ به عفونت می شود .

اگر پزشک شما به لنفوم شک کند، ممکن است اشعه ایکس سفارش دهد،تا بیماری را از بین ببرد.

اگر این بیماری تشخیص داده شد، خارش پس از شروع شیمی درمانی یا پرتودرمانی بزودی متوقف خواهد شد.

بیماری تیروئید :

کامرون روخسر، استاد دانشیار پوست درشفاخانه کوه سینا و متخصص پوست و جراح زیبایی در مرکز زیبایی، پوست و لیزر نیویارک می گوید: بیماری تیروئید، از نظر فعال بون یا غیر فعال بودن، می تواند احساسات عجیب و غریب در پوست ایجاد کند.

”هیچ کس چگونگی آن را نمی داند، اما ممکن است تغییرات در غدد عرق ،باعث خشکی پوست شود.”

پوست خشک در افراد مبتلا به هیپوتیروئیدی رایج است،زیرا بافت پوست حاوی گیرنده های هورمون تیروئید است که فعالیت سلولی را در صورت عدم وجود هورمون تیروئید کاهش می دهد.

آلرژی یکی از شایع ترین علل خارش پوست.

آلرژی :

آلرژی یا حساسیت،یکی از شایع ترین بیماری های مزمن در جهان است.

در واقع، بسیاری از آلرژی های پوستی در زیر چتر مانند درماتیت تماس قرار می گیرند، تحریک خارش روی پوست شما که هنگام تماس با آلرژن ایجاد می کنید.

پیچک سمی، نیکل و یا ترکیبات موجود در اقلام مراقبت شخصی مانند دستمال مرطوب و آرایش، فقط چند مورد از آلرژن ها هستند که، می توانند باعث درماتیت تماس شوند.متخصص پوست شما ممکن است پوست را با ترکیبات مختلفی که با شایع ترین آلرژن ها مرتبط هستند،شناسایی کند تا علت اصلی آلرژی شما را مشخص کند.

یائسگی :

اگر در نهایت یائسگی را تجربه کردید، ممکن است متوجه تغییر ناگهانی در ظاهر شوید، از جمله پوست خشک ،از دست دادن استروژن، یک ساختار ضروری برای تولید کلاژن، منجر به پوست نازک تر و خشن تر به دلیل کمبود روغن های طبیعی می شود که رطوبت پوست شما را از بین می برد.جوانانی ،خود را با ژل آلو ورا یا لوسیون کالنگار نگه دارید، که باعث می شود آب در لایه ی بیرونی پوست شما بماند ،تا خشکی و خارش کاهش یابد.

سرطان پستان :

به نوشته ایران ناز،بیماری پدیت نوک پستان، یک شکل بسیار نادر از سرطان پستان است که سلول های سرطانی در داخل یا اطراف نوک پستان جمع می شوند.

طبق گزارش موسسه ملی سرطان، بیماری پگت نوک پستان کمتر از 5 درصد در ایالات متحده است.

اولین علامت، حضور ناهموار،سرخ و تکه های خارشی در اطراف نوک پستان و قسمت رنگی پستان است.

گاهی اوقات اگزما نوک پستان، تشخیص داده می شود. اما وقتی که سرطان سینه است، یک جانبه است.