حمله مخالفان برپایی دوره آموزش جنسی به چند مکتب در بلژیک

  • انتشار: ۲۳ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 153073

گنجاندن دوره آموزش جنسی در برنامه مکاتب بلژیک از ابتدای سال تحصیلی جاری مخالفت‌ها و جدل‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخته است.

دستگاه قضایی بلژیک روز چهارشنبه تحقیقاتی را در خصوص موارد گزارش شده آتش‌سوزی در تعدادی از مکاتب این کشور آغاز کرد.

گفته می‌شود این آتش‌سوزی‌ها که تازه‌ترین موارد آن شامگاه سه‌شنبه در چهار موسسه تحصیلی این کشور روی داد، توسط مخالفان برگزاری دوره‌های آموزش جنسی در مکاتب انجام شده است.

برپایی دوره‌های آموزش جنسی در مکاتب پیش‌تر بحث‌ و جدل‌هایی را در رسانه‌ها و دیگر محافل عمومی بخش فرانسوی زبان بلژیک به راه انداخته بود.

به نقل از یورونیوز، ونسان فیاس، دادستان شارلوا، شهری در جنوب بلژیک که چهار مورد آتش‌سوزی اخیر در مکاتب آن گزارش شده مسئولیت تیم تحقیق قضایی این پرونده را برعهده دارد.

وی در این خصوص به خبرگزاری فرانسه گفت: آتش‌سوزی‌ها در چهار مکتب مقاطع پیش‌دبستانی و ابتدایی صورت گرفته که در آن دیوار نوشته‌هایی در مخالفت با برپایی دوره‌های آموزش جنسی مشاهده شده است.

بر اساس تصاویری که تلویزیون بلژیک در این خصوص منتشر کرده عبارت (No Evras) که مخفف جمله‌ای در مخالفت با آموزش روابط عاطفی و جنسی است در قالب رنگ نوشته‌های سیاه روی چند دیوار این مکاتب دیده می‌شود.

دوره دو ساعته آموزش روابط جنسی برای کلاس‌های دو گروه سنی با هدف پاسخگویی به سؤالات دانش‌آموزان در مورد این «موضوعات حساس» از سال تحصیلی جدید در برنامه آموزشی مکاتب بلژیک گنجانده شده است.

گنجاندن این برنامه در مکاتب بلژیک اما از ابتدای سال تحصیلی مخالفت‌ها و جدل‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخته است.

این برنامه همچنین سبب شده تا محافل محافظه‌کار به ویژه انجمن های اسلامی و جریان‌های نزدیک به راست افراطی و بنیادگرایان کاتولیک برای ابراز مخالفت فراخوان تظاهرات بدهند.

کارولین دزیر، وزیر آموزش فدراسیون فرانسوی زبان بلژیک در این میان آنچه وی «کارزار اطلاعات نادرست» خوانده را محکوم کرده و گفته است که این جریان برای «تقویت سوء ظن‌ها» و «به هراس انداختن والدین» طراحی و راه‌اندازی شده است.

وی در این خصوص تصریح کرد: «بدیهی است که ما قصد تشویق به فعالیت جنسی نامتعارف و بیش از اندازه در بین جوانان و طرح موضوع گرایش یا هویت جنسی در میان دانش‌آموزان را نداریم. من جایی خواندم که قرار است «به کودکان خودارضایی آموزش دهیم»؛ این اطلاعات غلط به ترس و هراس در میان والدین دامن می‌زند و کاملا غیر قابل قبول است.»

از سوی دیگر، پل مگنت، شهردار جامعه فرانسوی زبان که همچنین ریاست حزب سوسیالیست این بخش از بلژیک را نیز بر عهده دارد ضمن محکوم کردن حملاتی که مخالفان اجرای این برنامه در مکاتب دست به آن می‌زنند از چنین اقداماتی به عنوان « تروریسم» و «اعمال وحشیانه» یاد کرد و وعده داد که پلیس حداکثر تلاش را برای یافتن عاملان این حملات انجام دهد.

دوره آموزشی روابط عاطفی و جنسی موسوم به Evras آنگونه که وزیر آموزش جامعه فرانسوی زبان بلژیک آن را معرفی کرده در قالب یک کلاس دو ساعته در سال توسط مدرسان خارجی برای دانش‌آموزان پایه ششم ابتدایی (۱۱ تا ۱۲ ساله‌ها) و دانش‌آموزان سطح چهارم متوسطه (۱۵ تا ۱۶ ساله‌ها) ارائه می‌شود.

برپایی این دوره از سال ۲۰۱۲ در مکاتب بلژیک اجباری اعلام شده بود اما تا کنون به دلیل کمبود منابع و امکانات لازم اجرا نمی‌شد.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *