حرکت نخستین قطار ایران-افغانستان تا ۲ هفته آینده آغاز می‌شود

  • انتشار: ۷ اسد ۱۳۹۶
  • سرویس: اقتصاد
  • شناسه مطلب: 27685

«نورالله بیرانوند» معاون برنامه‌ ریزی و اقتصاد حمل‌ و نقل شرکت راه‌آهن ایران گفت: نخستین قطار باری از ایران به سمت افغانستان ۲ هفته آینده حرکت می‌کند.

معاون برنامه‌ ریزی و اقتصاد حمل‌ و نقل شرکت راه‌آهن ایران افزود: با حرکت این قطار از ایران به افغانستان به طور رسمی، بهره برداری از کریدور شرق -غرب آغاز می‌شود.

وی در ادامه بیان کرد: همزمان با تکمیل قطعه یک راه‌آهن ایران- افغانستان، ساخت قطعه دوم به طول ۸۰ کیلومتر در شهر هرات توسط شرکت‌های ایرانی آغاز می‌شود.

بیرانوند با اشاره به ساخت قطعه یک این خط آهن گفت: ساخت قطعه یک این مسیر ریلی با حمایت‌های دولت جمهوری اسلامی ایران انجام و کل هزینه‌های این طرح از سوی دولت ایران برای کمک به دولت افغانستان تأمین‌ شده است.

معاون برنامه‌ ریزی و اقتصاد حمل ‌و نقل شرکت راه‌آهن افزود: همزمان با تکمیل این قطعه، طرف افغان قطعه دوم را به طول ۸۰ کیلومتر در شهر هرات آغاز خواهد کرد و این قطعه نیز توسط شرکت‌های ایرانی ساخته می‌شود.

وی از انجام مطالعات قطعه سوم حدفاصل هرات تا مزار شریف توسط چینی‌ها خبر داد و گفت: با تکمیل این قطعه کریدور بین‌المللی ریلی ایران- افغانستان- قرقیزستان -تاجیکستان- چین تکمیل خواهد شد و می‌توان ظرفیت جدیدی برای ترانزیت کالا در این منطقه ایجاد کرد.

بیرانوند با بیان اینکه ساخت راه‌آهن در داخل افغانستان مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران قرار دارد، تصریح کرد: توسعه ریلی در افغانستان علاوه بر شکوفایی رشد اقتصادی برای این کشور، رشد و توسعه فرهنگی و اقتصادی کشورهای منطقه را فراهم می‌کند.

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی نوشت: با سفر «محمد یما شمس» رئیس راه آهن افغانستان به تهران، روز گذشته در شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران تفاهمنامه همکاری های ریلی بین راه آهن ایران و افغانستان امضا شد.

نظرات(۱ دیدگاه)

نظر شما چیست؟

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: