حذف بیش از ۵۰ نماد نژادپرستی در آمریکا

  • انتشار: ۲۳ اسد ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 91886

بیش از ۵۰ نماد برده‌داری و نژادپرستی در آمریکا از زمان قتل «جورج فلوید» شهروند سیاهپوست آمریکایی به‌دست پولیس سفیدپوست این کشور، برچیده شده است.

به نقل از تارنمای خبری نشریه هیل، مرکز حقوقی فقر جنوبی (SPLC) چنین تحلیل کرد که اگرچه برخی از این یادبودها قبل از سال ۲۰۲۰ حذف شده بود، اما سرعت حذف آن قبل از قتل فلوید، خیلی کمتر بود، به طور مثال، تنها ۱۶ یادبود کنفدراسیون در سال ۲۰۱۹ برچیده شد، در حالی که این تعداد در سال ۲۰۲۰ تاکنون به ۵۹ یادبود رسیده است.  

این ارقام شامل حذف یا سرنگونی ۳۸ بنای یادبود، پنج مورد جابجایی و تغییر نام ۱۶ مدرسه، پارک یا مکان های دیگر بوده است، البته این تعداد، دربرگیرنده اقدام می‌سی‌سی‌پی در حذف نماد برده داری از پرچم این ایالت نیست.

در همین حال، چند مجسمه کریستف کلمب کاشف آمریکا از زمان قتل فلوید، توسط دولت های محلی سرنگون یا به زیر کشیده شده است.

حرکاتی مشابه در کشورهای دیگر نیز روی داد و بلژیک یکی از آنها بود، به طوری که مجسمه «لئوپولد دوم» پادشاه این کشور در جریان اعتراض های ضدنژادپرستی سرنگون شد. گفته می شود ۱۵ میلیون نفر در جریان مالکیت خصوصی وی بر کنگو، جان خود را از دست دادند.

در بریستول انگلیس نیز معترضان ضد نژادپرستی مجسمه «ادوارد کلستون» تاجر برده را سرنگون کردند.

به نوشته ایرنا، جرقه اعتراض های سراسری در آمریکا به دنبال قتل فلوید زده شد. براساس اعلام رسانه های آمریکایی، این اعتراض ها به جنبش عدالت خواهی و «جان سیاهان اهمیت دارد» تبدیل شد.