حدود 40 درصد مردم افغانستان با کمبود مواد غذایی روبرو هستند

  • انتشار: ۱۳ سنبله ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 15382

مقامات در برنامه جهانی غذا(WFP) در یک کنفرانس خبری اعلام کردند، از وضعیت تعداد زیادی از مردم در افغانستان نگران هستند. آنان می گویند حدود 40 درصد مردم افغانستان با کمبود غذا مواجه هستند.

رئیس عمومی این سازمان روز گذشته (جمعه) در یک نشست خبری در کابل گفت که بر اساس ارزیابی این نهاد حدود ۴۰ درصد از مردم افغانستان که شامل ۱۱.۳ میلیون نفر می‌شوند، با کمبود مواد غذایی روبرو هستند.

این نهاد افزوده که حدود ۴۰ درصد کودکان نیز در افغانستان دچار سوء تغذیه مزمن هستند.

خانم آرتین کازین، رئیس بخش اجرایی این نهاد در پایان سفر چهار روزه خود در افغانستان اعلام کرد که این نهاد به حدود ۲ میلیون افغان که به عدم مصونیت غذایی دچار بودند، کمک نقدی و غذایی کرده است.

او افزود که برای کمک به ۱.۶ میلیون نفر دیگر در افغانستان این نهاد تا پایان سال جاری میلادی نیاز به ۵۰ میلیون دالر دارد تا روند فعالیت این نهاد در طول زمستان متوقف نشود.

او افزود که در کنار سایر چالش‌ها که در افغانستان وجود دارد رسیدگی به نیازهای عاجل بیجاشدگان اخیر یکی از اولویت‌های این نهاد است.

خانم کازین در آخرین روز سفر چهار روزه‌اش به کابل گفت که نگرانی آنان در افغانستان کمبود منابع مالی و کاهش کمک‌های جامعه بین‌المللی با این کشور است.

رودا کابانا، معاون دفتر برنامه جهانی غذا در افغانستان نیز گفت که این نهاد در ده درصد مناطق تحت پوشش به دلیل جنگ، فعالیتش را به حالت تعلیق درآورده‌ است.

او گفت که این مناطق در ولایت‌های هرات، پکتیکا، غور، هلمند، ارزگان و ولسوالی وردوج در بدخشان است.

برنامه جهانی غذا از ۱۹۶۳ تا حال در افغانستان فعالیت دارد.