جنگ روایت‌ها

  • انتشار: ۲۱ ثور ۱۴۰۲
  • سرویس: دیدگاه
  • شناسه مطلب: 138223

هفتادوهشت سال پیش در چنین ایامی جنگ دوم جهانی پایان یافت. البته پایان جنگ جهانی دوم در اواخر آوریل و اوایل ماه مه ۱۹۴۵، بر اساس ظاهر قضیه است اما اگر کمی به موضوع دقیق شویم، جنگ دوم جهانی تمام نشده است زیرا هنوز فلسطینی‌ها و صهیونیست‌ها به عنوان دوطرف جنگ دوم جهانی، درگیر هستند. توضیح این که فلسطینی‌ها در جنگ دوم جهانی در واحد سیزدهم “اس‌اس” یا لشکر “حنضر” در کنار متحدین یا هیتلر قرار داشتند. یهودی‌ها نیز در جبهه مقابل در کنار متفقین علیه هیتلر می‌جنگیدند. وقتی جنگ دوم جهانی در ظاهر به پایان رسید، منازعه فلسطینی‌ها و یهودی‌ها تغییر ماهیت داد و با اشغال سرزمین فلسطینی‌ها ادامه یافت.

به هر حال ما ظاهر قضیه را در نظر می‌گیریم و جنگ جهانی دوم را تمام‌شده می‌دانیم اما نکته حایز اهمیت این است جهان فعلی ما به خصوص در حوزه سیاست، اقتصاد و امنیت، ساخته و پرداخته متفقین و یا به عبارت دقیق‌تر، ساخته و پرداخته آمریکا، انگلیس، چین و روسیه است. آنچه تاکنون درباره هیتلر دیده و شنیده‌ایم، روایت یک‌سویه‌ی جبهه پیروز درباره دشمن خود بوده است. تصور کنید که در جنگ دوم جهانی، جبهه هیتلر پیروز می‌شد، در این صورت افزون بر این که اکنون شاهد جهان متفاوتی بودیم، دیدگاه ما درباره هیتلر و دشمنانش نیز متفاوت بود. در حال حاضر به این پدیده، جنگ روایت‌ها می‌گویند. یعنی یک‌طرف منازعه در حالی روایت خود را از رویداد بیان می‌کند که طرف دیگر منازعه حضور ندارد.

این یادداشت بر آن نیست تا هیتلر را تبرئه کند زیرا هیتلر هم جنایت کرد منتها ما فقط شاهد روایت دشمنان هیتلر از جنایت‌های او هستیم؛ در حالی که دشمنان هیتلر، جنایاتی به مراتب بیشتر و سنگین‌تر از جنایت‌های هیتلر انجام دادند. مثلاً جبهه مخالف هیتلر از بمب اتم علیه مردم جاپان استفاده کرد اما آب از آب تکان نخورد چون روایت‌گر این داستان، خود عاملان جنایت ناکاساکی و هیروشیما هستند.

جبهه پیروز نه تنها روایت خود را از جنگ دارد، بلکه روایت دیگران را هم نمی‌گذارد که بیان شود. این که نمی‌گذارند درباره هولوکاست تحقیق صورت بگیرد، چه چیزی را می‌رساند؟ جز این که آنچه درباره جنایت‌های هیتلر بزرگ‌نمایی کرده‌اند، با تحقیق و تفحص، رنگ می‌بازد. چرا از فناوری و پیشرفت‌های علمی آلمان نازی نمی‌گویند؟ چون اگر بگویند، دستاوردهای جبهه مخالف هیتلر، زیر سوال می‌رود و همه می‌دانند که جبهه پیروز، ده‌ها و صدها مورد از پیشرفت‌های آلمان نازی به خصوص در قسمت صنعت هوایی و فناوری موشکی را کپی کرده است.

چکیده سخن این که هیتلر مُرد و آلمان نازی فروپاشید اما پس از آن، شاهد ظهور صدها هیتلر دیگر و شکل‌گیری ده‌ها آلمان نازی دیگر هستیم. اگر امروز بشر در آتش خشم بشر می‌سوزد، حاصل هیتلر و آلمان نازی نیست بلکه حاصل هیتلرهایی است که پس از هیتلر به وجود آمدند و اکنون بر جهان فرمانروایی می‌کنند.

محمد مرادی

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟