جنجال در مجلس/ شماری از نمایندگان مانع نشستن «رحمانی» بر کرسی ریاست شدند

  • انتشار: ۲۹ ثور ۱۳۹۸
  • سرویس: پارلمانتیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 61843

برخی نمایندگان در نشست امروز مجلس نسبت به انتخاب «میر رحمان رحمانی» به حیث رییس مجلس نمایندگان اعتراض کرده و موجب مختل شدن برنامه کاری این نشست شدند.

این نمایندگان امروز اجازه ندادند «میر رحمان رحمانی» به کرسی ریاست مجلس تکیه بزند.

این نمایندگان می‌گویند رحمانی روز گذشته نتوانسته اکثریت آرا را به‌دست بیاورد و باید مجددا انتخابات در این حوزه برگزار شود.

روز گذشته  رحمانی با کسب 123 رای از سوی رئیس موقت مجلس به‌ عنوان رییس مجلس نمایندگان معرفی شد اما پس از ظهر دیروز کمال ناصر اصولی، رقیب وی و شماری دیگر از نمایندگان مجلس با انتخاب شدن رحمانی مخالفت کردند.

بر اساس قانون مجلس، رئیس مجلس باید ۵۰ درصد به علاوه یک رای را به دست آورد. تعداد نمایندگانی که در نشست دیروز نامشان به عنوان حاضر ثبت شده بود، ۲۴۷ نماینده بود. با این حساب بر اساس فرمول ۵۰ درصد +۱ که مبنای انتخاب رئیس مجلس است، نامزدی برنده ‌بود که ۱۲۴ رای را به دست آورده باشد. پس از شمارش آرا مشخص شد که میر رحمان رحمانی ۱۲۳ رای گرفته است.

در این میان اما یک موضوع دیگر جلب توجه کرد؛ وقتی تمام رای‌ها از جمله باطل و سفید حساب شد، مشخص شد که ۲۴۴ رای در صندوق‌ها انداخته شده است.

به احتمال زیاد این سه نماینده که در جلسه هم حضور داشتند، پای صندوق‌های رای نرفته و در رای‌گیری شرکت نکرده بودند. این موضوع سبب اعتراض آقای رحمانی و طرفداران او شد.

به نوشته باشگاه خبرنگاران؛ آنها می‌گفتند فرمول پنجاه جمع یک بر اساس آرای داخل صندوق‌ها باید محاسبه شود، که با این منطق آقای رحمانی با ۱۲۳ رای، برنده می‌بود. مخالفان آقای رحمانی اما می‌گویند که بر اساس قوانین و لوایح وظایف داخلی گفته شده است که برنده فردی است که آرای پنجاه جمع یک نمایندگان حاضر در مجلس را به دست آورده باشد، که در این صورت آقای رحمانی به دست نیاورده و لذا رئیس نیست.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟