جمهوری پشه ها…

  • انتشار: ۲۹ سنبله ۱۳۹۹
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 94790
افغانستان

۱. چندی پیش جناب “امرالله صالح”، معاون ریس جمهور، به طور تلویحی حضور قوماندان “نظام الدین قیصاری” در کابل را پرواز پشه برفراز شهر تعبیر کرده بود. بنظر می رسد اگر به مفهوم و مصداق این خطاب دقت کنیم، تعبیر پُربیراهه ای نیست. بدین معنی که در فضای حاکم بر سیاست و مدیریت کلان کشور، پشه های خرد و کلانی در پرواز و در لذت کامجویی از لاشه ی نیمه جان ملت هستند. بخش مهمی از بدنه نظام جمهوری و بویژه ترکیب عناصر اصلی مدیریت کلان، در چهار محور، یعنی در میدانِ تجربه ی مدیریتی، در محکِ تعهد ملی ـ میهنی، در آزمایش پاکدامنی اخلاقی و در الگوی منش و رفتار سیاسی، عملن بر بال پشه ها استوارند.

۲. همین چند روز پیش در اخبار آمده بود که ابرقهرمانی بنام”ضیاءالحق امرخیل” که همزمان صاحب چندین عنوان منصب سنگین می باشد، مبلغ ده ملیون دلار امریکایی را مصرف پشه خانه در فصل سرد پاییز کرده اند. این حکایت، بازتاب اهمیت “عنصر “پشه” در نگاه عمده ی جمهوری خواهان حاکم و در شیوه ی سیاست ورزی و در الگوی دولت داری هیات حاکمه ی نطام جمهوریت است.

  1. گویا طبیعت پشه ها نیش زدن و تغذیه از خون است. کارنامه ی غالب سران و سرآمدان و کارگزاران و کارفرمایان نظام جمهوریت نشان داده که نیش زدن برجان ملت و تغذیه از خون قربانیان، جزو غریزه و طبیعت آن عالی جنابان شده است.
  2. ملت خواهان نظام جمهوری است. جمهوریتی که “جمهورِ” شهروندان در آن حرمت و اصالت و مالکیت و فاعلیت داشته باشند. جمهوریتی که بربال آزادی و ارزشهای شهروندی استوار باشد نه بربال پشه های خون خوار و نیشدار. جمهوری پشه ها، آرزویی نیست که شهروندان زخم خورده از نیش فنا و فساد انتظار داشته باشند.

حمزه واعظی